Metrika
Reklamı Kapat

Bankalar haramda yarışıyor! Hoş geldin ateşi!

Son günlerde bankaların faiz oranlarını artırması ile mevduat açık ara en çok tercih edilen yatırım aracı olarak ön plana çıktı. “Evini, arabasını satan bankaya koştu” nidalarıyla resmen dört koldan Müslümanların inanç değerlerine zarar vermeye, vatandaşın bataklığa itilmesine zemin hazırlanıyor. Aman! Dikkat…

Büyütmek için resme tıklayın

Böylesi ilk kez görüldü. Faizler yıllardır görülmemiş oranlara çıkınca, bankalar akbaba gibi faiz yarışına girdi. Sözde, “cazip teklif, parasını yatıran kazanıyor” diye sundukları faizle vatandaşı adeta bataklığa sürüklemeye çalışan bankalar, yüksek gelir vaatleriyle adeta sömürü düzeni oluşturmaya çalışıyor.

Merkez Bankası geçtiğimiz hafta faiz artışı yaparak politika faizini yüzde 40 seviyesine çıkardı. Faiz kararının ardından mevduat ve kredilerde güncellemeye gidildi. Bankalar faiz oranlarını güncelledi. Mevduat faizi gibi bankaların ilave faiz oranları da eklenince yüzde 50'ye yükseldi.

2024 OCAK AYINDA BİR ARTIŞ DAHA BEKLENİYOR

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ekonomist Dr. İsmet Demirkol şu ifadeleri kullandı: "Mevduat faizleri artıyor. Hal böyle olunca kredi maliyetleri de yükseliyor. Bankalar önümüzdeki süreçte maliyetler artığından dolayı kredi vermezse mevduatlarda azalma olabilir. Merkez Bankası'nın Aralık ayı toplantısında faiz artışı bekliyorum. 2024 'te ocak ayında yüzde 47.,5 oranında bir faiz bekliyorum. Bu da mevduatlara yansıyacaktır. Mevduatın 4-5 ay yüzde 55 bandına çıkması muhtemel. Bundan sonraki aylarda mevduatlarda bir gerileme bekliyorum."

AYLIK FAİZİ YÜDE 4.11'E DENK GELİYOR

3 aylık mevduat faizi yüzde 49,33 olarak hesap açıldığında aylık faizi yüzde 4,11'e denk geliyor. 100 bin liralık mevduat böylece 3 ayın sonunda stopaj vergisi yüzde 5 de düşüldükten sonra 11 bin 714 faiz getiriyor, başka bir deyişle 100 bin lira 3 ayda 111 bin 714 liraya çıkıyor.

ALLAH VE RESULÜNE SAVAŞ AÇMAKTIR

Prof. DR. Cevat Akşit faizle alakalı bakın ne diyor?

Akşit, “Bir adamın bile bir dirhem faiz yemesi 36 zina suçundan daha şiddetlidir” buyuruyor Resulü Mücteba Efendimiz. Kur’an-ı Kerim’de de, “Ey müminler. Allah’tan korkun faizi bırakın. Eğer bırakmazsanız Allah ve Peygamberiyle savaş ediyorsunuz demektir’ buyruluyor. Allah’ın ayetidir. Bundan dolayı faiz yenmesinin 36 zina suçundan daha şiddetli olduğunu buyurmuştur Peygamberimiz. Faiz yiyen adam büyük bir harbe tutuşuyor demektir. Karşısında da Allah ve Resulü var. Biz tebliğciyiz, görevimiz size İslam’ı eksiksiz anlatmak. Bunun ötesinde bir rolümüz yok, uygulayıp uygulamamak size kalmış. Kur’an’da gene buyruluyor ki: “Allah ticareti, alışverişi helal kıldı. Faizi haram kıldı.” Açık ve net bir ayet. Gayet net, hiç eğip bükmeyeceksin. Zina eden de Allah’ın yasağını çiğnemiş oluyor. Ama hayâ örtüsünü yırtıyor. Ama faiz daha kötü. Allah ve Resulüne savaş açıyorsun.”

08 Ara 2023 - 13:36 - Ekonomi