Metrika
Reklamı Kapat

YKS 2024'e 30 dakika ek süre eklendi

YKS 2024'e Kamu Denetçiliği Kurumu'nun kararı ile YÖK tarafından 30 dakika ek süre eklendi. Eklenen 30 dakika ek süreden engelli adaylar yararlanabilecek.

YKS 2024'e 30 dakika ek süre eklendi
Haber albümü için resme tıklayın

8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS), ek süreden yararlanma hakkı bulunmayan ve okuyucu ya da işaretleme yardımı almaya hakkı olmayan tüm engelli adaylara 30 dakika ek süre verilecek. Yüzde 76'sı beyin felci nedeniyle engelli olan bir öğrenci, ince motor becerilerinden yoksun olduğunu ve kalem tutma, çizim yapma, ayin yapma, yazma gibi ince motor beceriler gerektiren durumlarda yaşıtlarına göre daha yavaş hareket ettiğini, kendisine ekstra destek verilmesi gerektiğini söyledi. Bu yıl gireceği YKS sınavlarında bir süreliğine Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) başvurdu. 

YKS'YE 30 DAKİKA EK SÜRE EKLENDİ

Öğrenci, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) 2022 yılında yayınladığı yönetmelikte engelli öğrencilere ek süre verilmesine karar verildiğini ancak 2024'teki düzenlemeyle bu uygulamanın 2024-2025 yılı başına ertelendiğini bildirdi. Eğitim-Öğretim yılında bu yıl gireceği sınavlarda ek süreden yararlanmak istedi.

YKS 2024'e 30 dakika ek süre eklendi

Başvuruyu inceleyen KDK, ÖSYM'ye, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında yapılacak YKS sınavlarına yönelik ek süre uygulamasının, 8-9 Haziran tarihlerinde yapılacak sınavlar için de uygulanmasını önerdi. Öğrenci adayının bir yıl kaybetmesinin önüne geçildi.

Öneri üzerine ÖSYM, 2025 yılında başlamak üzere ek süre uygulamasına geçerek, yapılacak YKS sınavlarıyla birlikte ek süreden yararlanma ve okuyucu veya işaretleme yardımı alma hakkı bulunmayan tüm engelli adaylara 30 dakika ek süre verilmesine karar verdi.

ÖSYM'nin konuya ilişkin kararında şöyle denildi:

"2024-YKS dahil yükseköğretime geçiş sınavlarında ek süreden faydalanma hakkı olmayan okuyucu veya işaretleyici yardımı alan engelli adaylara 30 dakika ek süre verilmesine karar verilerek, ilgili tavsiye kararınızda Başkanlığımıza yönelik belirtilen tavsiye uygulamaya alınmıştır."

14 May 2024 - 06:42 - Eğitim