Metrika
Reklamı Kapat

Üzerlik tohumu yağı ne işe yarar?

Siyah kimyon tohumlarından elde edilen üzerlik tohumu yağı uzun yıllar boyunca şifa için kullanılan doğal bir besleyicidir. Çeşitli tıbbi kullanımlara da sahip olan bu yağın ne işe yaradığını ve nasıl kullanılması gerektiğini tüm detaylarıyla yazdık.

Üzerlik tohumu yağı ne işe yarar
Üzerlik tohumu yağı ne işe yarar
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İnsanlık tarafından binlerce yıldır güzellik ve sağlık amacıyla kullanılan üzerlik tohumu yağı son zamanlarda tekrar popüler bir hale geldi. İçindeki faydaları sayesinde alternatif tıpta kendine sıkça yer bulan bu yağ cildi besleme özelliği taşır. Üzerlik tohumunun tıbbi alan işe yaramasının nedeni antikanser, antioksidan ve anti-inflamatuar açısından son derece zengin olmasıdır. Bu sayede cildin ve bedenin sağlıklı kalmasına büyük katkı sağlar.

Üzerlik tohumu yağı ne işe yarar?

Üzerlik Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Beden için zengin besleyici özelliklere sahip olan üzerlik tohumu yağı hastalıklara karşı direnç oluşmasına yardımcı olur. Doğal bir mucize olan bu yağ cildi derinlemesine besler. Üzerlik tohumu yağının öne çıkan faydaları şunlardır:

·         Vücuttaki immünü arttırmayı sağladığı için hastalıklara karşı direnç verir. Aynı zamanda mevcut sağlığı korur.

·         Düzenli kullanımda vücudun savunma sistemlerini optimize etme özelliği gösterir.

·         Bağışıklık sistemini besler.

·         Cildi nemlendirici özelliği vardır.

·         Ciltte meydana gelen tahrişi önemli bir ölçüde azaltır.

·         Kırışıklık ve sarkma gibi yaşlılık belirtilerine karşı koruma sağlar.

·         Cilde doğal bir ışıltı kazandırarak genç durmasına yardımcı olur.

·         Antioksidan yönünden zengin olduğu için serbest radikallerle savaşır.

·         Hücrelerin hasar almasını önler.

·         Genel sağlığı destekleyip doğal detoksifikasyon süreçlerinin kolay geçmesine yardım eder.

·         Bünyedeki enerji miktarını arttırır.

Üzerlik tohumu yağı ne işe yarar?

Üzerlik Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Üzerlik tohumu yağından tam verim almak adına nasıl kullanıldığını bilmek önemlidir. Yapısı gereği bu yağı hem gıda takviyesi hem kozmetik amaçla kullanmak mümkündür. İhtiyaca uygun olarak günde en fazla 1 ya da 2 çay kaşığı kadar tüketilmelidir. Aç karnına içilmesi tavsiye edilir. Doz aşımında yan etkiler görülebilir. Bunun yanı sıra cilt ve saç için maske formatında kullanılabilir.

Cilde uygulanmak istenen üzerlik tohumu yağı doğal bir parlaklık verir. Rutin olarak uygulamak etkisini kalıcı hale getirir. Yağı doğrudan cilde uygulayıp masaj yapmak etkisini göstermesine yardımcı olur. Aynı zamanda diğer cilt bakım ürünleri ile karıştırarak kullanmak da pratik bir yöntemdir. Üzerlik tohumu yağı saçlara uygulanacaksa bir şampuanın ya da saç bakım kreminin içine ilave edilmelidir.

Üzerlik tohumu yağı ne işe yarar?

Üzerlik Tohumu Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

İnsanlar için sayısız faydası bulunan üzerlik tohumu yağı bazı kişilerde yan etkilerini gösterebilir. Bunun temel nedenleri arasında doz aşımı yapılması ya da bünyenin yağın etkilerine karşı zayıf olması yer alır. Yağı kullanmadan önce bir cilt bakım uzmanına ya da doktora danışmak olası olumsuz etkilerinin önüne geçmede etkili olur. Üzerlik tohumu yağının görülebilecek tüm yan etkileri şu şekildedir:

·         Bazı kişilerde bu yağ alerjik reaksiyonları ortaya çıkarabilir. Kızarıklık, kaşıntı ve şişlik gibi yan etkiler görüldüğü an üzerlik tohumu yağının kullanımına hemen son verilmelidir. Akabinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Üzerlik tohumu yağı ne işe yarar?

·         Hamile ya da emziren kadınların üzerinde bu yağın bazı olumsuz etkileri olabilir. Doğrudan kullanıcı etkilenmese bile yağdan dolayı bebek rahatsızlık duyabilir. Bu nedenle kullanmadan önce doktora danışmak önemlidir.

Üzerlik Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Cilt ve beden sağlığı için kullanılan üzerlik tohumu yağı hızlı bir şekilde edinmek için eczanelere ya da kişisel bakım ürünleri satan mağazalara gidilmelidir. Bunların dışında internet üzerinden doğal ürünler satan sitelerden sipariş vermek mümkündür. Ürünün doğal ve hakiki içeriğe sahip olması adına güvenilir yerlerden alışveriş yapılması tavsiye edilir.

 

16 Şub 2024 - 03:07 - Yaşam