Metrika
Reklamı Kapat

Hava harekâtının detayları ortaya çıktı! İşte o detaylar..

Millî Savunma Bakanlığınca, önceki gün akşam saatlerinde Irak'ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerindeki terör örgütüne ait hedeflere hava harekâtı düzenlendiği, teröristlere ait 16 hedefin imha edildiği açıklandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik gerçekleştirdiği hava harekatında, 3 farklı muharip üsten kalkan savaş uçaklarının sınırdan 140 kilometre uzaklıktaki Asos'ta bulunanlar dahil hedefleri eş zamanlı vurduğu, harekâtta tanker uçakları, Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı ile İHA'ların da görev aldığı öğrenildi.

Kandil ve güneyindeki Asos'un da yer aldığı bölgelere yapılan ve "terörü kaynağında yok etme" stratejisi kapsamında gerçekleştirilen harekâtın detayları ortaya çıktı. Yapılan istihbarat çalışmalarıyla hedeflerin belirlenmesinin ardından hava harekâtı için düğmeye basıldı. Harekat emriyle savaş uçakları yurt genelindeki 3 farklı muharip üsten kalkarak, sınırdan 140 kilometre derinlikteki Asos dahil olmak üzere diğer bölgelerdeki teröristlerin kullandığı noktaları eş zamanlı vurdu. Gerek planlama gerekse icra aşamasında çok hassas davranılan harekâtla terör örgütü tarafından kullanılan barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları, sözde karargâhın bulunduğu hedefler tahrip edildi.

Büyük oranda yerli ve milli mühimmat kullanılan hava harekâtında savaş uçaklarının yanı sıra tanker uçakları, Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı ile İHA'lar da görev aldı. İnsansız hava araçları ve tanker uçakların da bulunduğu hava araçlarının görev aldığı hava harekâtında bölgedeki 16 hedef tahrip edildi. Uçakların havada yakıt ikmali yaptığı harekâtla vurulan teröristlere ait hedeflerin bazılarında birbiri ardına çoklu patlamalar meydana geldi.

Güvenlik kaynakları terör örgütü PKK tarafından Ankara'da gerçekleştirilen bombalı saldırı girişimi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyindeki bölgelere üç gün içinde ikinci büyük hava harekâtını gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, harekâtlarda toplam 36 hedefin imha edildiğini belirtti.

05 Eki 2023 - 09:07 - Gündem