ABD’de Enflasyon Zirve Yapmış

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Koronavirüs salgını ülkemizde olduğu gibi ABD ve AB ülkelerinde de ciddi ekonomik sıkıntılara yol açtı. Daha doğrusu bizde resmi rakamlara göre yüzde 62 olan enflasyon yaşanırken ülkeyi yönetenler pembe tablolar çizerken ve söz konusu enflasyonun ne zaman biteceğine dair tarihler veriyorlar. Ancak, bu işin nasıl sağlanacağını fazlaca dile getirmiyor. Bu durum medyamızda da öyle yansıtılıyor ki, sanırsınız ülkemizde ekonomik hayatta hiçbir sıkıntı yok, işler tıkır tıkır işliyor. Elbette ekonomik krizin bir an evvel sona ermesini, bunalan dar ve sabit gelirlilerimizin biraz olsun rahat nefes almasını gönülden isteriz. Ancak, eğer resmi ağızlardan yapılan açıklamalar inandırıcılığını yitirmiş ise o zaman toplumun içine sürüklendiği bunalım daha da koyulaşacak demektir.

Bu noktada ABD ve bazı AB ülkelerinde yaşanan enflasyona dikkat çekmek istiyorum. Çünkü medyamızda, halkın hissettiği enflasyon yüzde 100’ü geçmiş iken nedense her fırsatta ABD ve AB ülkelerinin enflasyonda rekor kırdıkları haberleri veriliyor. Verilen haberlerin elbette yanlış olduğunu söylüyor değilim ancak söz gelimi ABD’de Mart ayı itibariyle yaşanan enflasyonun yüzde 8.5 olduğu tespit edilmiş ve bu rakam ABD için 41 yılın rekoru imiş. Yine bazı AB ülkelerinde yaşanan yüzde 7 civarındaki enflasyon da medyamızda rekor olarak ifade ediliyor. Sıra bize gelince TÜİK açıklamaları ile sınırlı bir değerlendirme yapılıyor ve bu yapılırken de özellikle iktidar yanlısı medya dar ve sabit gelirliye hayatı zehir eden enflasyon rakamlarını nitelendiren bir değerlendirme yapılmıyor. Onun yerine bazı yöneticilerin yaptığı açıklamalar veriliyor. Bu açıklamalara göre enflasyonun ne zaman düşeceğine dair bazı tarihler veriliyor. Ancak, bu tarihler de sabit kalmıyor, verilen tarihin yaklaştığında enflasyonda bir gerileme söz konusu olmadığı halde yeni açıklamalarda daha önce verilmiş tarihler duruma göre ya 6 ay ya da bir yıl sonraya itiliyor. Yani, enflasyon yerinde sayıyor.

Hemen belirteyim ki, koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de etkiledi. Buna rağmen niçin bizde fiyat artışları almış başını gidiyor, yanlış olan, yapılması gereken nedir gibi sorular kamuoyu önünde tartışılmıyor, ifade edilmiyor. Böyle olunca ülkeyi yönetenlerin fiyat artışlarını geri çekmek, enflasyonu düşürmek konusunda yetersiz mi kalıyorlar, sorusu akla geliyor. Çünkü bir anda patlama yapan fiyat artışlarının sebebi ne olursa olsun bu sorunu çözmek durumunda olanlar yöneticilerdir. Yöneticiler çözüm bulmadıkları tüm sorunları bir takım olaylara yükleyerek kendilerini sorumluluktan kurtarmayı düşünüyorlarsa o zaman devlete güven sarsılmaz mı?

Bunun da ötesinde ülkenin çözüm bekleyen sorunlarının sorumlusu muhalefet gösterilmeye devam edilecek ise bu işin mantığı olur mu? Çünkü muhalefet gördüğü yanlış ve eksik uygulamaları dile getirmek, kendilerine göre çözümlerini göstermekten sorumludur. Sorunları çözmek iktidarın işidir. Sorunlar bir takım iç ve dış sebeplere bağlayarak iktidarı sorumluluktan kurtulmayı düşünmeye devam edecekse bilinmelidir ki ortaya çıkan itibar ve güven kaybı bir yandan iktidarı yıpratırken, öbür taraftan da vatandaşın çilesine süreklilik kazandırır ki, bu durum felaket habercisi olur.

- Yenidevir Gazetesi, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/9921967/abdulkadir-ozkan/abdde-enflasyon-zirve-yapmis