Sevsinler sizin diplomasi zaferinizi

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Bakış açısı ve niyet haberlerin değerlendirilmesinde öylesine etkili oluyor ki bir taraf Antalya görüşmesini diplomasinin zaferi olarak nitelendirirken, bir başka taraf, “İlk temasta ateşkes yok” ya da, “Ayrılıklar derin, uzlaşma çok uzak” başlıkları ile görüşmeyi nitelendiriyor. Bu arada Antalya görüşmesini, “Barış için ilk adım” olarak nitelendirenler de var. Şahsen olaya iyimser bakanlardanım ve yazılanların kısa gelecekte doğru çıkmasından yanayım. Çünkü görüşmelerin diplomasinin zaferi olarak nitelendirenlere, görüşmeler devam ederken Rusya kuşatma altında tuttuğu Mariupol kentinde çocuk hastanesini vuruyor, biri çocuk 3 kişinin öldüğünü, 17 kişi yaralandığını hatırlatmak isterim. Ukrayna bu saldırıyı soykırım olarak nitelendirirken dünyanın bu olaya büyük tepki verdiği de haberler arasında yer alıyor. Galiba bazıları ister istemez olaylara iyimser bakmayı tercih ediyor. Çünkü aklı başında hiç kimse Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın sürüp gitmesini istemez. Ancak, gönül böyle isterken gerçekler tam bir vahşeti andırıyor. Çünkü bir kadın doğum hastanesi bombalanıyor ve bombalayanlar hastanenin bir süre önce boşaltılarak askerlerin yerleştirildiğini ve Rus birliklerine bu binadan ateş açıldığı yalanını ileri sürerek bir çocuk hastanesini füze ile vurmalarını mazur göstermenin gayretine giriyorlar.

Sonuç olarak diyebiliriz ki Antalya’da Rusya, Ukrayna ve Türkiye Dışişleri Bakanı’nın bir araya gelmeleri ve görüşmelerinden aslında ciddi bir sonuç çıkmış değil. Ayrıca, iki taraf arasındaki bu görüşme dışişleri bakanları arasındaki ilk görüşme olmakla birlikte iki taraf arasında daha evvel heyetler halinde yapılmış üç görüşme daha vardı. Yani, buraya gelmeden bir alt yapı oluşturulmuştu. Bunun yanında dışişleri bakanlarının görüşmesinden çıkmış olumlu bir sonuç olmadığı gibi ümit veren açıklamalar bile yapılmamıştır. Peki, bu sonuç sürpriz miydi? Şahsen sürpriz değildi. Çünkü görüşmelerden olumlu bir sonuç çıkmasını isteyen Rusya’nın aynı günlerde bir çocuk hastanesini bombalamaması gerekirdi. Görünen o ki, Rusya barıştan yana değildir. Ukrayna’yı teslime zorlamaktadır. Böyle bir yaklaşımın sahiplerinden barış beklemek pek fazla anlamlı olmuyor.

Bu arada çocuk hastanesinin bombalanmasına karşı dünyanın ayağa kalktığı da yok. Dünya olaylar bu noktaya gelene kadar laftan başka bir şey üretmedi. Hatta iki ülkenin çatışmasını sağlamak için kızıştırma yarışına girdiler. Özellikle ABD sürekli olarak Rusya’yı saldırıya yönlendirdi, hem de çatışmalarda fiilen yer almayacağını ısrarlı bir şekilde dile getirdi. Bunun anlamı Rusya’ya sen bildiğini yap demekti. Ukrayna, Rusya ile savaş araç ve gereçleri bakımından eşit şartlarda olmadığını, kendilerine yardım edilmesini her fırsatta dile getirdi. Ne var ki, ABD hep çatışmalarda taraf olmayacağını dile getirdi. Çatışmada fiilen bulanması belki olayın daha da büyümesine yol açardı ama gerçek manada Rusya’yı caydıracak bazı adımlar da atılmadı. Sadece ekonomik bazı yaptırımlar gündeme geldi. Ancak, bu ekonomik yaptırımların Rusya’yı kısa dönemde geri çekilmeye itmesi mümkün değildi. Kısacası ABD hem dünyayı hem de Ukrayna’yı kandırdı. Bu bakımdan Antalya görüşmelerinden diplomatik bir zafer çıkmış değil. Böyle diyerek dünyayı kandırmaya devam etmenin de bir anlamı yok. Çünkü hiç olmazsa ilk görüşmeden kısa süreli de olsa bir ateşkes çıkmış olsaydı belki bir zaferden bahsedilebilirdi ama böyle bir durum olmadığı gibi Rusya saldırılarını daha da artıyor ve Ukrayna’yı teslim olmaya zorluyor.

- Yenidevir Gazetesi, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/9666086/abdulkadir-ozkan/sevsinler-sizin-diplomasi-zaferinizi