Alaattin Aktaş uyardı: Çok yüklü bir faiz artışı gelirse kimse şaşırmasın

Ekonomideki sorunlar her geçen gün artarken, kimi ekonomistler yapılanların hata olmaktan ziyade, seçimlere hazırlık olduğu görüşünde.

Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş, ekonomide eylülden bugüne, beş ayda cendereye girildiğini belirtti ve, "Yanlış adımlar atıldığı, yanlış kararlar verildiği için mi? Yoksa bütün bu olan biten bilinçli bir tercihin sonucu mu" sorularını sordu.    

Aktaş, "Kulağa tuhaf geliyor değil mi; belki de 'Niye vatandaşı eziyete sokmak istesinler' diye düşünüyorsunuz. Ölümü görünce sıtmaya razı oluveriyor insan çünkü" görüşünü dillendirdi.     

Bu tabloda önemli bir faiz artışı gelebileceğine değinen Aktaş, yazısını şu satırlarla sürdürdü:

"Tüm dünyada fiyatlar artarken, hemen hemen tüm ülkeler faizleri yukarı çekerek enflasyona karşı önlem almaya girişmişken biz neyimize güvendik de faizi indirdik?           
Hadi eylülde ilk indirimi yaptık, hataydı; niye ekimde, kasımda, aralıkta da indirime devam ettik?          
Faizi aşağı çekenler, bunun kurları zıplatacağını bilmiyor muydu yani?           
16 Aralık’ta faizi indirdikten sonra kur yükselmeye devam ederken, 19 Aralık Pazar günü bile faizin daha da düşeceğini söyleyerek kurun biraz daha tırmanmasına yol açtık. Belki de sağladık demek daha doğru! 19 Aralık’ta bunları söyledikten, adeta kur artışının önemli olmadığını ima ettikten sonra ne diye tutup ertesi gün, yani 20 Aralık’ta kur korumalı mevduat uygulamasıyla kuru aşağı çekmeye çalıştık.           
Sakın daha sert davranmaya çalışan öğretmen ya da komutan gibi kur korumalı mevduat uygulaması öncesinde kurun daha da yükselmesi için çaba göstermiş olmayalım. Öyle ya son faiz indiriminin yapıldığı 16 Aralık’ta 15 dolayında bulunan dolar kurunu bu düzeyden 12-13’e indirmek mi daha çarpıcı olurdu, yoksa 18 aşıldıktan sonra 12-13’e inilmesi mi daha çarpıcı oldu.    
Öyle ki faizi düşürmenin kuru böylesine artırmaya yetmediği aşamada sözlü müdahaleler devreye girdi.       
Sahi niye yaptık bunu, kuru niye daha da artırdık?           
Düşüş çok daha çarpıcı görünsün diye olabilir mi?
Elektrik zammı... Hep söylüyoruz; değil ocak ayının ya da 2022’nin, son yılların en büyük zammıdır. Vatandaşı her yönüyle vurmuş bir zamdır bu. Konutlar dışında esnafı, sanayiciyi, tüm işyerlerini, herkesi...            
İlk geri adım konutlardaki tüketim için atıldı, biliyoruz. Şimdi yeni bir düzenleme geliyor. Bu sefer ağırlık esnaf ve sanayiciye verilecek gibi. Belki konutlar için de yeni bir düzenleme yapılır.       Bakmayın geri adım dediğimize; yapılan aslında sertlik katsayısını biraz azaltmak. Önce örneğin yüzde 100 zam yap, sonra zam oranını yüzde 75’e indir. Vatandaş da mutlu olsun!              
Sizce kaç kişi “İndirimli halinde bile yüzde 75 zam var” demeye devam edecek, kaç kişi “Helal olsun, bak nasıl da indirim yaptı” diye hem avunacak, hem de zammı ve indirimi yapanları savunacak?          
Dedik ya; ölümü göster, sıtmaya razı et!"

- Yenidevir Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/9410412/alaattin-aktas-uyardi-cok-yuklu-bir-faiz-artisi-gelirse-kimse-sasirmasin