Pasparlak!

Zeki  Ceyhan
Zeki Ceyhan

Ülke ekonomisinin “gidişatı” ile ilgili olarak iktidar kanadının söyledikleri ile muhalefet kanadının söyledikleri birbirine taban tabana zıt söylemlerden oluşuyor!

Muhalefet kanadı, ülke ekonomisinin gelecek için “ümit” vermediğini ve durumun “berbat” olduğunu söylerken iktidar kanadının sözcüleri, içinde bulunduğumuz yılın ekonomi açısından “en parlak” yıl olacağını iddia ediyorlar. Hangi kanadın söyledikleri gerçekleri yansıtıyor ve netice itibariyle doğru çıkacak bunu zaman içinde göreceğiz!

Bizim ekonomi ile bilgilerimiz hayli sınırlı olduğu için bu hususta “hakem rolüne” soyunmaktan ve “haddimizi aşan” yorumlarda bulunmaktan çekiniyoruz. Sadece bugüne kadar şahit olduğumuz olaylardan yola çıkarak kendi kendimize fikir jimnastiği yapıyoruz.
Muhalefet tarafından ileri sürülen görüşleri tamamen ret etmemekle birlikte harfiyle de katılmıyoruz.

Muhalefetin ileri sürdüğü bu görüşler doğru olabileceği gibi doğru olmayabilir de ama bu demek değildir ki, bu görüşlere kesinkes karşı çıkıyoruz.
Yani muhalif söylemlere temkinli yaklaşmakta fayda mülahaza ediyoruz. Ancak iktidar kanadından işittiklerimize de aynı şekilde temkinle yaklaşıyoruz, zira onların söylemlerini fazla abartılı ve çok iddialı buluyoruz. Yeni yılın ilk günlerinde akaryakıt fiyatlarının geçen yıla göre yüzde yüze yakın artmış olduğu ortada iken içinde bulunduğumuz yılın ekonomik açıdan nasıl en parlak yıl olacağını merak etmiyor değiliz.

Tamam, dolar kuru bir yolu bulunarak frenlenmesine frenlendi ama market fiyatlarında kayda değer bir düşüş olmadı. Zaten akaryakıt fiyatları böyle başını alıp giderken market fiyatlarında düşüş beklemek gereksiz ham hayal olmaz mı?İhtiyacımız olan ürünler üretildikleri yörelerden bize ulaşıncaya kadar hep hızla yükselen akaryakıt fiyatlarından etkilenip dururken nasıl fiyatlarda düşüş beklentisi içine girilir? İktidar sözcülerinin böyle abartılı bir üslubu var. 2023 yılını da ekonomi açısından pasparlak bir yıl olacak diye tanıtılırsa hiç şaşmamak gerek.

- Yenidevir Gazetesi, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/9221389/zeki-ceyhan/pasparlak