Ülke nasıl yönetiliyor?

Zeki  Ceyhan
Zeki Ceyhan

Ülke nasıl yönetiliyor? Kimine göre çok iyi yönetiliyor! Çözüm bekleyen hiçbir sorun yok! Yani yönetim dört dörtlük!

Kimi ise bunun tam aksini söylüyor! Ülke yönetimi berbat bir durumda! Her şey dökülüyor!

Siz kendinizi hangi görüşe yakın hissediyorsunuz? Sizden önce biz mi açıklayalım? Tamam, hemen söyleyelim.

Bir ülkede süt ürünleri üreten devasa şirketler icradan satılık duruma düşmüşken ve ülke yönetimi tarafından yurt dışından süt ürünlerinin daha çok ithal edebilmek için gümrükler sıfırlanıyorsa ne düşünülebilir ki?

Herhalde yönetimin çok iyi olduğu söylenemez.

Bırakın çok iyi olmasını iyi olduğu bile telaffuz edilemez. Evet, ülke yönetimi uzun bir süredir ciddi sıkıntılar içinde bulunuyor.

Ülkeyi yönetenler bir yandan doğal afetlerin altından kalkmaya çalışırken bir yandan da salgın hastalık koşulları ile baş edebilme gayreti içindeler.

Bunların yanı sıra bir de savurganlık işin içine dâhil olunca ülkenin iyi yönetildiğini söylemek elbette kolay olmuyor.

Bugün süt ürünlerinin daha kolay ithal edilebilmesi için gümrükleri sıfırlayanlar yakın bir geçmişte de saman ithal etmeye başlamışlardı.

“Yahu saman da ithal edilir mi niye kendi topraklarımızda yetiştirmiyorsunuz” diye karşı çıkanlara ise, “Paramız var ki ithal ediyoruz” cevabını veriyorlardı.

İlk etapta tarım ülkesi diye tanımlanabilecek bir ülkede saman ithaline başlanması aslında bugün süt ürünleri için gümrüklerin sıfırlanmasının ilk habercisiydi.

Bir şeyler kötü idare edildiği için saman, et, süt üretimi ihtiyacı karşılamıyordu.

Ülke tarım ürünlerini yeterince üretemiyordu ama bu işin başında olanlar kendilerine makam odası üzerine makam odası döşeterek tarımın sorunlarının altından kalktıklarını düşünüyorlardı.

Onlar tarımın sorununun altından kalktıklarını düşünürken bir de baktık ki sorunların altında kalmışlar. Sırf tarım sektöründe yaşananlar bile ülkenin iyi yönetilmediğini göstermiyor mu?

Kendi çiftçisini ve kendi iş adamını ayakta tutma yerine yabancı ülkelerin çiftçisini ve iş adamını ayakta tutacak kararlar alan bir yönetimin başarılı olduğu iddia edilebilir mi?

- Yenidevir Gazetesi, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/7950433/zeki-ceyhan/ulke-nasil-yonetiliyor