Kaybedecek bir saniyemiz yok! Hükümet bu zulme engel olmalı

Söz konusu idamların gerçekleşmesi için yarına dek Sisi’nin onayı beklenirken devlet yetkililerimizin bir an evvel bu zulme engel olmaları gerekiyor. İdamların engellenmesi adına kamuoyunda oluşturulacak bir tepki de çok büyük önem arz ediyor. Muhammed Biltaci ile Usame Yasin’in ailelerinin vekili Avukat Gülden Sönmez, bu noktada kaleme aldığı mektup ile sivil toplum kuruluşlarına idamların durdurulması için destek çağrısı yaptı.

Mısır’da Yargıtay, Rabiat’ul Adeviyye Meydanı’ndaki darbe karşıtı protestolarla ilgili davada nihai kararını geçtiğimiz günlerde vermişti. Yargıtay’ın verdiği karara göre aralarında Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci ile Müslüman Kardeşler (İhvan) liderlerinden Safvet Hicazi’nin de olduğu 12 kişi hakkında daha önce verilen idam cezası onanmıştı. Edinilen bilgilere göre Yargıtay’ın verdiği karar ile birlikte tüm hukuki süreçler sona ererken nihai karar için Sisi’nin onayı bekleniyor. Sisi’nin en geç yarın (28 Haziran 2021) konuya ilişkin karar vereceği belirtilirken onay halinde mazlumlar için verilen idam kararları infaz edilecek.

HAYATİ VE ACİL BİR SESLENİŞ
Sisi’nin Mısır’da yönetim erkini ele geçirmesinin ardından ülkede doksan bir kişi idam edilirken bu kişilere on iki kişinin daha eklenmesinden korkuluyor. İdam kararlarına Sisi tarafından verilecek onayla birlikte idamların her an infaz edilebileceği bilinirken Muhammed el-Biltaci ile Usame Yasin’in ailelerinin vekili Avukat Gülden Sönmez tarafından sivil toplum kuruluşlarının başkanlarına hitaben bir mektup kaleme alındı. Biltaci ve Yasin ailelerinin bir seslenişi olarak tanımlanan mektup kapsamında harekete geçilmesinin hayati ve acil olduğu kaydedildi. Söz konusu mektupta, “Bu mektup/çağrı, masum insanların göz göre göre, dünya seyrederken infaz edilmesine karşı tüm insanlığın vicdanlı bir duruşla karşı koyma çağrısıdır. Lütfen bu idamların önlenmesi için destek verin. Bu korkunç zulmü tüm dünyaya anlatalım ve uluslararası sivil toplum dayanışması ile idamları önleyecek bir çaba ortaya koyalım. Size Dr. Mohamed Elbltagy’nin ailesi ve Dr. Ossama Yassin’in ailesi adına ve onlarla beraber sesleniyoruz. Yaşam ile ölüm arasındaki kritik kararın, zalim bir yönetici elinde olduğunun farkında olarak, adil ve vicdani bir duruşa ve çabaya Allah’ın vaad ettiği yardıma güvenerek, çabanıza muhtacız” ifadeleri kullanıldı.

KAMUOYUNUN HAREKETE GEÇMESİ ÇOK ÖNEMLİ
Aralarında Muhammed el-Biltaci, Safvet Hicazi ve Usame Yasin gibi isimlerin yer aldığı on iki kişinin idamının engellenmesi adına kamuoyunda oluşturulacak bir tepki çok büyük önem arz ediyor. Zira bu şekilde gerek Müslüman ülkelerin idarecilerinin Mısır’daki mevcut zulme karşı harekete geçmelerinin gerekse de Sisi yönetiminin idam kararlarında geri adım atmasının sağlanabileceği ümit ediliyor. Öte yandan son süreçte Türkiye ile Mısır yönetimleri arasındaki yakınlaşmanın da on iki kişinin idamının önüne geçilmesi noktasında vesile olabileceği düşünülüyor. Bu bağlamda Müslüman Kardeşler Sözcüsü Talat Fehmi’nin geçtiğimiz günlerde Millî Gazete’ye yapmış olduğu açıklamada, “Mısır ve Türkiye arasındaki mevcut yakınlaşma çabalarının Mısır hapishanelerindeki mazlumların acılarının hafifletilmesinde rol oynayacağını umuyoruz. Siyasi baskı, adaletsizliğin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur. Türkiye’nin Mısır’daki sorunun çözümünde, İhvan da dahil olmak üzere muhaliflere yönelik adaletsizliğin giderilmesinde aktif rol oynamasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandığı hatırlanıyor.

- Yenidevir Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/7348053/kaybedecek-bir-saniyemiz-yok-hukumet-bu-zulme-engel-olmali