Sağlık Bakan Yardımcısına ihale yağmuru! Milyonlarca lira kazandı

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, firmanın bakanlığına milyonlarca liralık yazılım hizmeti sattığını belirterek “İhaleler yine 21/B ve yine adrese teslim. Bakan Yardımcısı ne zaman göreve gelse, ailesi hülle yolu ile hisselerini devrediyor, sonra geri alıyor. Bu olayın da Ruhsar Pekcan’ın bakanlığına dezenfektan satmasından farkı yok. Derhal istifa etmeli” dedi.

Emir altı ay önce Aydın’ın, eşine kurdurduğu daha sonra oğlu Muhammed İkbal Aydın’a devrettiği Bilbest Yazılım firmasını gündeme getirmiş, firmaya son beş yılda 19 ayrı ihaleyle 5 milyon 128 bin TL’lik iş verildiğini de ifade etmişti.

CHP'li Emir bu durumun 2021'de de sürdüğünü ve şirketin davet usulü ile ihaleler almaya devam ettiğini açıkladı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın cevaplaması için soru önergesi veren Murat Emir'in yazdığı açıklama ve sorduğu sorular şu şekilde;

“Sibel Aydın, 2002’de firmayı kuruyor ve eşi, müsteşar yardımcısı olunca hisseleri Yunus Şengül’e devrediyor. Daha sonra hisseler, birkaç kez Yunus Şengül, Mehmet Zahid Ercan ve Muhterem Ercan arasında el değiştiriyor. Aydın’ın Bakanlıkta görevi sona erince bu kez hisseleri 2011 yılında oğlu Muhammed İkbal Aydın devralıyor. Aydın, tekrar Bakanlıkta göreve gelince hisseler 11 Aralık 2020’de Mehmet Zahid Ercan’a devrediliyor. Yani Aydın ne zaman Bakanlıkta görev alsa, şirket hisseleri, hülle yolu ile kâğıt üzerinde başkalarına devrediliyor ancak, şirket aslında yine Aydın ailesinin. Dolayısıyla tüm ihaleler yine Aydın ailesine gidiyor.”

- Yenidevir Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/7313710/saglik-bakan-yardimcisina-ihale-yagmuru-milyonlarca-lira-kazandi