Maske zorunluluğu ne zaman bitecek? Maskelerden ne zaman kurtulacağız?

1 Haziran 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 'yeni normalleşme' kararlarıyla birlikte "Maske zorunluluğu ne zaman bitecek? Maske zorunluluğu kalktı mı?" merak konusu oldu. İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı 'Haziran Ayı Normalleşme Tedbirleri' konulu genelgesiyle tedbirlerde esnekliğe gidilirken, maske takma zorunluluğu ise devam edecek.

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada toplumsal bağışıklığın bu yaz yakalanabileceğini belirterek, "Sonbaharda aşı olanların maske takma zorunluluğu kalkabilir" dedi.

MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU NE ZAMAN KALKACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Maske takma zorunluluğunun kalkması için ilk kez tarih verdi.

Koca yaptığı açıklamada "Eylülde normal hayata dönmek istiyoruz, toplumsal bağışıklık yakalandıktan sonra aşı olanlar maske takmayabilir. Aşı takviminde aksama olmazsa, toplumsal bağışıklık yaz aylarında yakalanacak ve Türkiye sonbaharda normal hayata dönecek" dedi.

Toplumun en az yüzde 60'ının aşılanmasıyla toplumsal bağışıklığın oluşabileceğini söyleyen Bakan Koca, "Toplumsal bağışıklığın oluşması önemli. Aşılamayı da biz haziran, temmuz, ağustos ve eylül dahil olmak üzere yoğun bir şekilde yapmak istiyoruz. Sonra aşı olanların maske takma zorunluluğu söz konusu olmayabilir" ifadelerini kullandı.

HANGİ İLDE KAÇ DOZ AŞI YAPILDI?

50 yaş üstüne yönelik aşılama faaliyetleri devam ediyor.. Peki son 24 saatte Türkiye'de kaç kişiye koronavirüs aşısı yapıldı? İşte il il rakamlar...

- Yenidevir Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/7260758/maske-zorunlulugu-ne-zaman-bitecek-maskelerden-ne-zaman-kurtulacagiz