Önemsemek gerek!

Zeki  Ceyhan
Zeki Ceyhan

Yandaşların verdikleri haberlere göre iktidar Sedat Peker tarafından ileri sürülen iddiaları “ciddiye almama ve de önemsememe” kararı almış! İleri sürülen iddialara karşı bu da bir yöntemdir!

Ama sağlıklı bir yöntem olup olmadığı her zaman tartışmaya açık olacak bir yöntemdir.

Malum, “çamur at tutmasa da izi kalır” denilir. İktidar çevreleri Sedat Peker tarafından ileri sürülen iddiaları elbette kendilerine karşı “atılmış olan çamur” olarak görebilirler.

Atılan çamura karşı ciddiye almama ve önemsememe ne kadar etkili bir yöntem olabilir ki!

Bize göre iktidar çevreleri bu kararlarının kârını zararını yani girdisini çıktısını iyi hesaplamak durumundadırlar.

Atılan çamur tutmasa bile iz bırakacaksa o zaman bu yöntemin sağlıklı bir yöntem olduğu nasıl söylenebilir? Kanımızca ileri sürülen iddialar mutlaka ciddiye alınmalı, muhakkak önemsenmeli ve iddiaların asılsızlığı ortaya konulmalıdır. Bu yöntemin “var olan sorunları yok saymaktan” fazlaca bir farkı olmadığını düşünüyoruz.

İktidarın pek çok ülkeler arası sorun karşısında, “Alınan bu karar yok hükmündedir” diyen bir politika izlediğini biliyoruz. İleri sürülen iddiaları ciddiye almamak, önemsememek yani yok saymaya çalışmak kendilerine ne kazandıracak bilemiyoruz.

Ama bu iddiaları ciddiye almak ve önemseyerek gerekli işlemleri yapmak nasıl bir yöntemse ciddiye almamak ve önemsememek de kuşkusuz bir yöntemdir.

Böyle bir yöntemi tercih edenler işin sonunda kârlı mı çıkacaklardır zararlı mı? Bizim gözlemlerimiz bu tür söylentilerin iktidar partisi üzerinde bir hayli etkili olduğu ve seçmenlerin kafasında bir dizi soru işaretlerinin oluşmasına neden olduğu şeklinde!

Ama iktidar sözcüleri ciddiye almayarak ve önemsemeyerek bu tezgâhı bozacakları iddiasındalar.

Hiç şüphesiz bu konuda başarılı olup olmayacakları ancak zaman içinde görülecek! Yaşadığımız günlerin telaşı içinde bir hüküm verebilmek kolay olmasa gerek! Muhalefeti çetelerin oyununa gelmekle suçlayan iktidarın aynı oyunun içinde kendini bulacağını düşünenler haksız sayılır mı?

Evet, bir büyük oyun, bir büyük tezgâh sergileniyor.

Bizce önemsemek gerek!

- Yenidevir Gazetesi, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/7256947/zeki-ceyhan/onemsemek-gerek