ABD Bakan Yardımcısı Wendy'in İstanbul'da ilk durağı Patrikhane oldu

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Türkiye'ye ilk ziyaretini Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman yapmıştı. Ankara'da Büyükelçi Sedat Önal ve iki gün boyunca diplomatik temaslarda bulunan Sherman, bugün İstanbul'a geldi. Sherman'ın İstanbuş'da ilk durağı Fener Rum Patrikhanesi oldu.

İLK DURAĞI PATRİKANE OLDU
Fener Rum Patrikhanesi'nde Ortodoksların Ruhani lideri Bartholomeos'u ziyaret eden Sherman'a ABD'nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer eşlik etti.

Patrikhane görevlileri tarafından karşılanan Sherman, burada yaptığı konuşmada, "Bugün, dünya çapında 300 milyondan fazla nüfusu sahip Ortodoks dünyada saygı duyulan bir lider olan Patrik Bartholomeos ile görüşmekten onur duyuyorum." dedi.

ABD'nin Patrikhane ile uzun yıllara dayanan bir ilişkisinin olduğunu söyleyen Sherman, bu bağlamda ulusal sınırları aşan küresel problemlerde iş birliği yaptığını dile getirdi.

BIDEN-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ
Brüksel'de haziranda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasında gerçekleşecek görüşmelere değinen Sherman, "Türkiye ve Amerika arasındaki stratejik ilişkileri konuşmak için iki lider Brüksel'de bir araya gelecek." dedi.

Patrik Bartholomeos da ziyaretten memnun olduğunu belirterek, "Basında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın iş birliği yapmak için Brüksel'de görüşeceklerini duydum. Bunun ilişkilerin iyi bir seviyede olduğunun bir işaret olduğunu düşünüyorum." dedi.

Patrik Bartholomeos, "Ekim ayında ABD'ye ziyarette bulunacağım ve ABD Başkanı Joe Biden'le görüşmeyi heyecanla bekliyorum. Kendisiyle iyi ilişkilerimiz var. ABD Başkan Yardımcısı olduğu dönemde iki defa Patrikhaneyi ziyaret etmişti." ifadelerini kullandı.

Öte yandan eski ABD Başkan Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da bakanlık görevinin son dünya turunda İstanbul'a gelmiş, sadece Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşmüştü.

- Yenidevir Gazetesi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/7237129/abd-bakan-yardimcisi-wendyin-istanbulda-ilk-duragi-patrikhane-oldu