İsrail kınamaktan anlamaz!

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

İsrail hemen her gün Filistinlileri vuruyor, öldürüyor, yaralıyor. Buna rağmen tüm dünya seyirci kalıyor. Zaman zaman bir takım kınama açıklamaları yapılıyor olsa da artık tüm dünya gördü ki İsrail kınamadan anlamıyor, çünkü utanma duygusunu yitirmiş. Elbette, hemen her gün Filistinlileri yurtlarından söküp atmak için yürütülen İsrail güvenlik güçlerinin saldırıları sanki dünya tarafından kanıksanmış görünürken, bu defa Mescid-i Akasa’da namaz kılanlara İsrail güvenlik güçlerinin saldırısı adeta bardağı taşıran son damla oldu. Bu olayı da hep olduğu gibi dünya sadece seyretmekle yetinirken Mescid-i Aksa’yı savunmak sanki sadece Filistinlilerin göreviymiş gibi o kardeşlerimize kaldı. Kendilerini ve Mescid-i Aksa’yı savunmak için protesto gösterisi düzenleyen Filistinlilere plastik ve gerçek mermilerle saldırıldı. Bu saldırılarda 205 Filistinlinin yaralandığı haberleri geliyor. Bu olaylar karşısında çeşitli ülkeler genellikle kınama mesajları yayınlarken bazı ülkeler bunu bile yapmıyor, yapamıyorlar. Söz gelimi olayların ardından ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “ABD, Kudüs’te tarafların karşı karşıya geldiği ve çok sayıda kişinin yaralanması ile sonuçlanan olaylardan dolayı endişelidir” deniliyordu. Sanki yaralanan 205 kişi İsrailli imiş gibi bir hava oluşturuluyor.  Kaldı ki, camide namaz kılan insanlara saldıran İsrail güçleridir. Yani karşı karşıya gelmek gibi bir durum söz konusu değildir. Saldıran İsrail, namaz kılarken saldırıya uğrayan ve yaralananlar Filistinlilerdir. Kendi memleketlerinde namaz kılmalarına izin verilmemektedir.

Aynı ABD bir miktar maddi çıkarını kaybetmek karşısında hemen bir takım yaptırımlar devreye sokarken, son olay karısında sadece endişeli olduğunu belirtmekle yetiniyor. Çünkü İsrail’i kınayamıyor. AB’den yapılan açıklamada ise şiddet ve kışkırtmanın kabul edilemez olduğu ve faillerin hesap vermesi gerektiği vurgulanıyordu. Böylece gerçek suçlu dile getirilmiyor, yuvarlak bir laf ile Filistinlilerin de bu olayda kışkırtıcı olduğu havası estiriliyor.  Hâlbuki Filistinlilerin haklarının korunması için bir takım açıklamaların ve kınamaların İsrail’i durdurmadığı, aksine şımarttığı gerçeğini bilmeyen yok. ABD ve AB’den yapılan açıklamalarda Haçlı-Siyonist ittifak dayanışması açıkça görülüyor. Bu bakımdan son olayların İsrail’in camiye saldırısı dünyayı ayağa kaldırdı şeklinde değerlendirilmesi ve sunulması gerçeğin ters yüz edilmesinden öte bir anlam ifade etmiyor. Bu bakımdan İsrail saldırıları karşısında yapılan açıklamalar ve ortaya konulan cılız tepkilerin dünyanın ayağa kalktığı şeklinde nitelendirilmesi gerçeği görmemek anlamına geliyor. Belki yapılan açıklamaları İsrail’in bu alçak saldırı katliamlarını, “İsrail alçak saldırılarını dünya sadece seyrediyor” şeklinde nitelendirmek daha gerçekçi olacaktır.

Elbette İslam ülkelerinin İsrail zulmünü izlemekle yetiniyor olmaları Haçlıların tavırlarından öncelikli olarak kendi kendimizin sorgulanması gerekiyor. Çünkü İslam dünyası ayağa kalkmadan, kenetlenip yeryüzünde yeni bir denge oluşturmadan başta İsrail olmak üzere Haçlı-Siyonist ittifakının kendini sorgulamasını beklemek doğru olmayacaktır. Bu bakımdan İslam dünyasının “Kudüs’ü korumak boynumuzun borcu” anlayışı ile hareket etmesi gerekiyor. Çünkü gerek Filistinli kardeşlerimizin gerek Filistin ve Mescid-i Aksa’nın korunması öncelikli olarak Müslümanların görevidir. Aksi halde bazı Müslüman ülkeler ABD baskısıyla İsrail ile yakınlaşma hamleleri yaparken yapılan açıklamalarla İsrail’in kendine çeki düzen vermesini beklemek boş hayalden öte gitmeyecektir. Çünkü uzaktan seyrederek, bir takım kınama mesajları yayınlamak sonuç olarak gelinen noktayı görmek için Filistin’in 1948 ve bugünkü hakim olduğu toprakları gösteren haritayı hatırlamak yeterli olacaktır.

- Yenidevir Gazetesi, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/7073164/abdulkadir-ozkan/israil-kinamaktan-anlamaz