Umarız yanılıyorlardır!

Zeki  Ceyhan
Zeki Ceyhan

Merkez Bankası’na yirmi ayda dört başkanın atanmış olmasını ekonomistler arasında hayra yoran kimse yok.

Kimi ekonomistler bu durumu Türkiye ekonomisinin “dönüşü olmayan bir yola girmesi” olarak yorumlarken kimi ekonomistler de Merkez Bankası yeni başkanının başkanlık koltuğundaki ömrü ile ilgili değerlendirmelerde bulunuyorlar.

“Fazla uzun ömürlü olmayacağı” yolundaki yorumlar hemen hemen her ekonomistin üzerinde ittifak ettiği bir konu haline gelmiş durumda! “Yeni başkanın gelecek kışı göremeyeceği” yolundaki yorumlar ise yine bu konudaki endişeleri dillendiren bir durum!

Bu konuda yapılan en ilginç değerlendirmelerden birini de Merkez Bankası başkanlığının “mevsimlik iş” haline geldiği yolundaki değerlendirme!

Bütün bu değerlendirmelere bakınca içimizden, “Umarız yanılıyorlardır” demekten başka bir şey gelmiyor!

Umarız yanılıyorlardır, dileriz yanılıyorlardır! Eğer yanılmıyorlarsa ekonominin hali harap demektir!

Hiç kuşkusuz ekonominin halinin harap olması Türkiye’nin halinin perişan olacağına işarettir. Uzun süredir ülkemizde siyaset kurumu ile ekonomi arasında bir anlaşmazlık yaşandığı biliniyor. Siyaset kurumu ekonomiye bir takım kuralları dikte etmeye çalışıyor, ekonomi ise kurallarına müdahale edilmesine yanaşmıyor!

Hâl böyle olunca da Merkez Bankası’na başkan dayanmıyor!

Biri geliyor, biri gidiyor!

Böyle bir hâl aralarına katılmak için yıllardır çalışıp durduğumuz ülkeler tarafından normal ve makul karşılanmıyor. Onlar böyle emri vakileri ekonomide deprem olarak görüyor ve ona göre tedbir alıyorlar. Ve Türkiye ekonomisinin “dönüşü olmayan bir yola” girdiğini düşünüyorlar! Şüphesiz bu tür değerlendirmeler ülkemiz ile iş yapma eğilimindeki çevreleri büyük ölçüde etkiliyor.

Adamlar bir adım atmak için bin kez düşünmek ve hesap yapma ihtiyacı içine giriyorlar. Ne var ki ekonomiyi yönlendirenlere bu gerçeği kabul ettirmek mümkün değil. Onlar kendi yaptıklarının doğru olduğuna inanarak benzer hatalara imza atmakta sakınca görmüyorlar. Bu da doğrudan doğruya ekonomiyi etkiliyor ve ne döviz kurları tutulabiliyor ne de enflasyon frenlenebiliyor. Evet, umarız yanılıyorlardır demekten başka elimizden bir şey gelmiyor.

- Yenidevir Gazetesi, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/6888963/zeki-ceyhan/umariz-yaniliyorlardir