Aşı kampanyasında bir sıkıntı mı var?

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Dün saat 12.30 itibarıyla yapılan toplam aşı 11 milyon 2 bin 479,  bunun 7 milyon 893 bin 597’si birinci doz, 3 milyon 108 bin 882’si de ikinci doz aşıyı ifade ediyordu. İlk bakışta yapılan aşı itibarıyla ve özellikle de henüz aşıyı istedikleri miktarda temin edememiş ülkelerle mukayese edildiğinde dünya üzerinde aşı yapımı sıralamasında iyi bir noktada bulunduğumuz söylense de aşı kampanyasının ilk başladığı günlerde yetkililerin yaptıkları açıklamalar hatırlandığında ve kampanyanın başladığı ilk haftalara nispet edildiğinde kampanyada bir yavaşlama olduğu görülüyor. Bu yavaşlamanın sağlık teşkilatımızla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü aşı olmak için randevu alınması ve aşının yapılması için gidilen sağlık merkezlerinde bir sorun yaşanmadı. Her iki doz aşı için de şahsen bir sıkıntı yaşamadım.

Böyle olunca acaba insanımız aşı olmaktan korkuyor, onun için randevu için müracaat etmiyor mu sorusu akla geliyor. Akla gelen bir başka soru ise aşının tedarikinde aşıyı üreten ülkede bir sıkıntı mı yaşanıyor? Çünkü üç hafta önce yapılan aşı miktarı 9 milyon 750 binlerde idi. Bunun 7 milyon 500 bini birinci doz, geriye kalanı da ikinci doz aşıdan oluşuyordu. Bu rakamın ilan edildiği tarihten bu yana 3 haftadan fazla bir zaman geçti, gelinen noktayı yukarda aktardım. Yani, aşının başladığı günler hatta haftalarda daha hızlı bir aşılama söz konusuydu. Buna bir de Sağlık Bakanımızın geçtiğimiz yılın sonlarına doğru aşılama konusunda açıkladığı hedefleri ekleyecek olursak sözünü ettiğimiz aşılamada yaşanan yavaşlama açıkça görülecektir. Sayın Bakan yaptığı ilk açıklamalarda Şubat sonu Mart ortalarına kadar 50 milyon doz aşının yapılabileceğini söylemişti. Mart’ın ortasına geldik, aşı yapılabilen insanımızın sayısı 11 milyon civarındadır. Bu hesaba göre 50 milyon hedefine Nisan sonuna kadar bile ulaşmak pek mümkün görünmüyor. Kullandığımız aşının üreticisi Çin’de üretim bakımından bir sorun mu var? Ya da, bazı zengin ülkeler üretilen aşılara toptan sipariş vererek diğer ülkelere gitmesini mi engelliyorlar? Çünkü özellikle ABD kaynaklı haberler bu ülkenin 100 milyon doz aşı daha sipariş verdiği, kendi insanlarını aşıladıktan sonra ellerinde aşı kalırsa aşıyı alamayan ülkelere verebilecekleri yönünde. Kısacası görünen o ki ABD tam bir bencillik sergiliyor, aynen eski Başkan Trump gibi Biden da önce Amerika ve Amerikalılar mantığı ile hareket ediyor. Dünyanın kırılması hiç umurlarında değil.

Hemen belirteyim ki derdim yapılan çalışmaları değersizleştirmek değil.  Şahsen tüm sağlıkçıların canla başla çalıştıklarını görüyor ve biliyorum.  Ancak,  Sayın Bakan’ın Şubat sonuna kadar 50 milyon aşının yapılabileceği sözlerini düşününce ortada ciddi bir aksama olduğu görülüyor. Çünkü ulaşılan rakam 50 milyon doz aşının uygulanmasının Nisan sonuna kadar bile yetişmeyeceğini gösteriyor. Denebilir ki, böyle bir aksaklık salgın ile mücadeleyi aksatmaz. Olabilir. Ancak, toplumun bağışıklık kazabilmesi için bu işin uzmanları toplumun yüzde 60-70’inin aşılanması gerektiğini ifade ettiler. Bu arada bir de mutasyona uğramış virüslerin ülkemizde görülmekte oluşu da ister istemez tedirginlik oluşturuyor. Denebilir ki, aşının gerek tedarikinde gerek uygulamasında hesapta olmayan bir takım aksaklıkların toplum ile paylaşılması tedirginliğe yol açabilir, bu bakımdan da her ortaya çıkan durumun paylaşılmasında yarardan çok zarar görülebilir. Böyle olsa da şahsen ilgililerin yaptıkları açıklamalara güvenin sarsılması da endişe verici değil mi? Çünkü aşı kampanyasından istenen sonucun alınabilmesi için bir ve ikinci doz aşının yapılabilmesi için en az 100 milyon doz aşıya ihtiyaç var. Çünkü toplumun 50 milyonunun aşılanabilmesi için 100 milyon doz aşı gerekli.

- Yenidevir Gazetesi, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/6629257/abdulkadir-ozkan/asi-kampanyasinda-bir-sikinti-mi-var