Huylu huyundan vazgeçmiyor!

Zeki  Ceyhan
Zeki Ceyhan

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu durup dururken ortaya atılmış olan “yeni anayasa” teklifini değerlendirirken haklı olarak, “İlk iş muhalefet ile istişare etmek olmalı” diyor.

Evet, teklifi ortaya atanların niyeti halis ise yapacakları ilk iş muhalefet ile istişarelere başlamak ve muhalefetin bu konudaki düşüncelerini dikkate almak olmalıdır.

Ancak teklif sahiplerinin bu konuda herhangi bir adım attıklarına henüz tanık olmuş değiliz.

Bırakın böyle olumlu bir adım atmayı orta yerde böyle bir niyet taşıdıklarına dair en ufacık emare yok!

Teklif sahipleri yeni anayasa için muhalefet ile istişare yapma yerine muhalefetin içindeki anlaşmazlıkları nasıl büyütür ve bundan nasıl istifade ederiz hesabı içine girmiş gibiler.

Muhalefeti ne kadar bölük pörçük hale getirirlerse işlerinin o kadar kolay yürüyeceğini düşünüyor olmalılar.

“Muhalefet partileri parçalanmaya başladı” diye sevinmeleri de bu yüzden olsa gerek!

Sanki kendileri parçalanmamış gibi “muhalefet parçalanıyor” diye sevinmeleri içinde bulundukları ruh halini ortaya koymuyor mu?

Yahu yeni anayasa isteyenlerden birinin içinden kocaman bir parti çıktı ve şimdi onlara karşı en şiddetli muhalefeti yapıyor.

Diğerinin içinden ise iki parti çıktı ama bu ayrılıklara rağmen henüz parti içinde birlik ve beraberlik sağlanabilmiş değil.

Yakında yeni ayrılıklar da yaşanabilir. Bütün bunları görmezden gelerek muhalefet parçalanıyor diye konuşmak olsa olsa dikkatleri başka noktaya çekme gayreti olabilir.

Yani vatandaşların muhalefetteki gruplaşmalar üzerine yoğunlaşmasını sağlayarak kendi içlerindeki bölünmeleri gözlerden uzak tutmaya çalışmaktan başka bir şey olamaz.

Yeni anayasa teklifini ortaya atanların izlemekte oldukları politikalar açıkça gösteriyor ki huylu huyundan geçmiyor. Birlik, beraberlik ve netice itibariyle kucaklaşmayı sağlama yerine kutuplaştırıcı ve kamplaştırıcı siyaseti devam ettiriyorlar.

Muhalefeti ne kadar bölerlerse ya da muhalefeti ne kadar birbirlerine düşürürlerse kendilerinin o kadar rahat edeceklerini hayal ediyorlar.

Ama görülüyor ki kendileri de bir türlü rahat edemiyorlar. Ettiklerini buluyorlar! Dün tu-kaka ilan ettiklerini bugün baş tacı etmeye hazırlanıyorlar.

Muhalefetin içine ekmek istedikleri fitne ve fesat tohumları takdir-i ilahi gereği kendi içlerinde yeşeriyor.

- Yenidevir Gazetesi, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/6510110/zeki-ceyhan/huylu-huyundan-vazgecmiyor