Davutoğlu’dan Boğaziçi'ne gecikmeli 'kayyım rektör' tepkisi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP'de birçok görev üstlenen ve son olarak İstanbul’da milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına gecikmeli de olsa tepki gösterdi.

Üniversitelerin ruhsuz mekânlar olmadığını belirten Davutoğlu, “Düşünce özgürlüğünden beslenen zihin ikliminin ürünleridir” görüşünü paylaştı.

Davutoğlu, “Siyasi iktidarın bu iklimi bozan uygulamalarına ve atamalarına karşı akademik özgürlüğü ve üniversite özerkliğini daima savunacağız” dedi.

Bulu’nun atanmasının ardından üniversitenin öğrencileri ve öğretim üyelerinden tepki gelmişti.

“Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” başlığıyla yayımlanan açıklamada, üniversitelerdeki yönetici kadrolarında kimlerin oturacağının atama ile değil, seçim ile olması gerektiği ifade edilmişti.

Tepkilerin odağındaki Prof. Melih Bulu ise, kendisini göreve "layık gören" Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür ederek, “Hayatımın en güzel 8 yılını geçirdiğim Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmam vesilesi ile hepinizi sevgiyle selamlıyorum” demiş ve "Boğaziçi’nin taraf olmadığı problemlere malzeme yapılması en çok Boğaziçi’ne zarar verir" görüşünü savunmuştu.

- Yenidevir Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/5950705/davutogludan-bogazicine-gecikmeli-kayyim-rektor-tepkisi