Çin dünyaya meydan mı okuyor?

Abdülkadir Özkan
Abdülkadir Özkan

Başlığa bakınca akla, “ Çin dünyaya savaş mı ilan etti?” sorusu da gelebilir. Elbette, bomba yüklü uçaklarını havalandırmış, belli ülkeleri fiilen hedef almış değil ama günümüzde savaşların sadece silahlarla olmadığını, giderek ekonominin ön plana çıktığı, bunun yanında eğer iddialar doğru ise laboratuarda üretilen bir takım toplumları tehdit eden adına mikrop ya da virüs diyelim dünyanın başına bela edildiği de biliniyor. Şu ana kadar bu konuda elde kesin deliller yoksa da dünyanın başına bela edilen son koronavirüs salgını akla bazı soruları getiriyor. Yaşanan pek çok olay ve bu arada tüm dünyada uzun yıllardan beri uygulanan yılbaşı kutlamalarını iptal ettiği halde koronavirüs salgınının ilk çıktığı ve oradan dünyaya yayıldığı bilinen koronavirüs salgının çıktığı Çin’in Vuhan kentinde yılbaşı gecesi kutlama için yüz binlerce insanın meydanlarda toplandığı, mesafeye dikkat edilmediği televizyon ekranlarına yansıdı. Bu manzarayı görünce şaşırdım. Çin’in salgınla mücadelesi konusunda aklıma takılan bazı soruları zaman zaman köşeme yansıtmıştım ama değişen bir şey olmadı.

Hatırlanacağı gibi 2019’un son günlerinde Çin’in Vuhan kentinde bir salgının ortaya çıktığı açıklanmış ve bu salgın Çin tarafından çıktığı kentte kısa sürede yok edilmişti. Zaman zaman tüm dünyada yeni vakaların sayısının günlük 100 binleri geçtiği haberlerine rağmen sanki salgının çıktığı yer Çin ve Vuhan kenti değilmiş gibi bir hava esiyordu. Söz gelimi ayda bir ya da iki defa Çin’de bir kişinin pozitif çıktığı haberleri gelirken salgının ilk görüldüğü yerde bir anda yüz binlerce kişinin karantinaya alındığı ve salgının yok edildiği haberleri takip ediyordu. Peki, Çin böylesine müspet bir sonuç alırken dünya niçin salgın karşısında çaresiz kalıyordu? Tüm dünyanın bilmediği sadece Çin’in bildiği bir ilaç mı vardı? Çin dünya üzerinde ağırlığını artırmak için böyle bir yolu mu tercih ediyordu?

Akla gelen bir başka soru da salgın Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmadan tüm Çinliler aşılanmış mıydı? Çünkü salgının merkezinde mücadele kısa sürede sonuç verirken dünya üzerinde tam bir felaket yaşanıyordu. Hâlâ da yaşanmaya devam ediliyor. Buna karşılık bir kişide virüs tespit edilmesinin ardından yüz binlerce insanı karantinaya alan Çin’de yılbaşı gecesi yüz binlerin iç içe meydanlara çıkması ve yılbaşı kutlamasının serbest bırakılmış olması ve bu görüntülerin dünya televizyonlarında yayınlanması ister istemez akla Çin’in tüm dünyaya meydan okumasını getiriyordu. Kim bilir belki Çin dünyaya bu yolla psikolojik üstünlük sağlamanın peşindedir. Çünkü dünya üzerinde ciddi olarak yayılmacı bir strateji uyguluyor. Bunu da genellikle ekonomik yolla yapıyor. Sonuç olarak dünya üzerinde bir takım hâkim güçler elbette bundan rahatsız oluyorlar. Zaman zaman Çin’e karşı bir takım yaptırımlar ilan ediyorlar. Bu yola ABD Başkanı Trump sık sık başvuruyordu.

Sözün özü salgının başında salgın Çin’de ilk ortaya çıktığında bir felaket sergilendiği, Çin’in salgın karşısında çaresiz kaldığı görüntüsü dünyaya pompalandı. Ancak çok geçmeden salgının dünyayı esir almaya başladığında Çin’de birdenbire kayboldu. Sonra salgına karşı aşıyı Çin dünyaya sundu. Sanki salgın Çin’de başlamamıştı. Bu arada salgın karşısında çaresiz kalan dünya tüm toplu etkinlikleri yasaklarken yılbaşı kutlamalarının salgının çıktığı Çin’in Vuhan kentinde yüz binlerce insanı meydanlara salması ister istemez akla Çin dünyaya meydan mı okuyor sorusunu getiriyor.

- Yenidevir Gazetesi, Abdülkadir Özkan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/5946811/abdulkadir-ozkan/cin-dunyaya-meydan-mi-okuyor