Dünyanın beklediği korona aşısının arkasındaki iki Türk

Tüm dünyayı sarsan, milyonlarca insanı hasta eden, 1 milyon 200 bini aşkın kişinin ölümüne neden olan, ülkelerin sınırlarını kapatmasına ve sokağa çıkma kısıtlamalarına neden olan koronavirüs salgını henüz kontrol altına alınamadı. Salgın nedeniyle vaka sayıları hızla artıyor, uzmanlar yeni bir dalganın yaşandığını belirtiyor. Çok sayıda ülkede vaka patlamalarına ve yeni tedbir kararlarının alınmasına neden koronavirüse karşı tüm gözler aşı çalışmalarına çevrilmiş durumda.

Bu kapsamda Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen ve koronavirüse karşı yüzde 90 etkili olduğu duyurulan aşı dünyayı umutlandırdı.

Dünyayı umutlandıran aşı çalışmalarının arkasında ise Türkiye kökenli iki bilim insanı var: Uğur Şahin ve Özlem Türeci.

DW Türkçe’nin haberine göre Uğur Şahin şirketin CEO’su, Özlem Türeci ise idareci olarak BionTech’in başında. 

BioNTech araştırmacıları koronavirüse karşı aşı çalışmalarına ocak ayında Çin’de başlayan salgın sürecinde başladı.

Virüsün tüm dünyaya yayıldığı süreçte de aşı çalışmalarında faz 1-2 denemelerine geçmişti.

Şirketin CEO'su Uğur Şahin, 1965 yılında Türkiye'de doğdu. Şahin dört yaşındayken annesiyle birlikte Köln’de Ford şirketinde çalışan babasının yanına taşındı.

Köln Üniversitesi'nde tıp eğitimi alan Şahin, 20 yaşında bir laboratuvarda çalışmaya başladı. 

Şahin  laboratuvarda çalıştığı günler şöyle anlatıyor:

"Akşam dörde kadar bütün gün derslerimiz vardı. Diğer öğrenciler eve giderken, ben de çalışmak için laboratuvara giderdim. Bazen sabah dörde kadar çalışırdım.”

Şahin, 1992'de tıp fakültesini bitiriyor ve ilk olarak Köln Üniversitesi'nde iç hastalıkları, hematoloji ve onkoloji doktoru olarak çalışıyor. Daha sonra Saarland Üniversitesi Tıp Merkezi'ne geçiyor. Şahin, Özle Türeci ile Köln Üniversitesi'nde tanışıyor.

Özlem Türeci ise Mainz Üniversitesi'nde öğretim görevlisi ve kanser immünoterapisinde bir öncü olarak tanınıyor. Türeci, meslek seçimi için "Doktor olarak çalışan babamdan etkilendiğimden genç bir kızken bile başka meslek hayal edemiyordum. Babamın muayenehanesi aile evimizdeydi. Çocukken hastalar arasında oynardık. Evimizde iş ve yaşam arasında kesin bir ayrım yoktu" diyor.

Türeci, çok duyarlı olduğunu belirttiği babasından etkilendiğini, babası gibi insanlara yardım etmek için rahibe olmayı bile düşündüğünü söylüyor. Daha sonra tıp konusunda karar veriyor.

Türeci, Mainz Üniversitesi Tıp Merkezi'nde çalışırken 20o2 yılında Uğur Şahin ile evleniyor.

Çiftin nikaha saatler kala halen laboratuvarda çalıştıkları söyleniyor.

Çift,  immünoterapötik kanser ilaçları geliştirmek 2001 yılında şirket kuruyor. Ancak üzerinde çalıştıkları kanser ilaçlarının hiçbiri henüz onay aşamasına gelmiş değil. 

Çift bu çalışmalarının yanı sıra üniversitede öğretmenlik yapmaya devam ediyor.

BioNTech'in RNA biyokimyası ve üretiminden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Andreas Kuhn, 2019 yılında Uğur Şahin için "Onun kadar zeki birini nadiren tanıdım. Kendisi her zaman insanlardan bir adım önde. Yeni bir fikir bulursanız o, bu aşamaya çoktan ulaşmıştır ve bunu öngörmüştür" demişti.

BioNTech'te şu an 60'tan fazla ülkeden bin 300'den fazla kişi çalışıyor.

Çiftin şirketi şimdi koronavirüste yüzde 90 başarı sağlandığının duyurulmasıyla gündemde.

Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen ve koronavirüse karşı yüzde 90 etkili olduğu duyurulan aşı umut verdi.

Bu arada söz konusu korona aşısının fiyatı da belli oldu. Buna göre ABD ile yapılan anlaşmada bir doz aşının fiyatı 19,5 dolar yani 159 lira olarak belirlendi. Aşı iki doz halinde uygulanıyor.

- Yenidevir Gazetesi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/5694365/dunyanin-bekledigi-korona-asisinin-arkasindaki-iki-turk