Vizesiz gidilebilinecek yerler arasına bir ülke daha eklendi

Schengen vize başvuru ücretinin, 2 Şubat 2020 itibariyle 60 euro'dan 80 euro'ya çıkartılması ile birlikte Türk vatandaşlarının vizesiz gidebileceği ülkeler daha da cazip hale geldi.

 91 ülke ise Türk vatandaşlarından 30 ila 90 gün arası turistik gezi için vize istemiyor. Bu ülkelerin yanı sıra 15 ülke sınır kapısından, 10 ülke de online vize ile Türk vatandaşlarına kolaylıkla turistik vize veriyor.

Sierra Leone

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla  Batı Afrika ülkesi Sierra Leone ile karşılıklı olarak vizeler kaldırıldı. 

Sierra Leone'a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz olarak seyahat edebilecek.

Daha önceki uygulamada Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülke için Sierra Leone tarafından 'kapıda vize' uygulanıyordu. Kapıda vize ücreti 80 dolardı.

Andorra

90 gün vizesiz.

Fransa ve İspanya sınırları arasında ufak bir ülke olan Andorra, Türk vatandaşlarına vizesiz ancak ülkenin kendi havalimanı olmadığı için ilk durağınız Fransa veya İspanya olacak. Fransa ve İspanya topraklarından geçeceğiniz için Schengen vizesi gerekiyor. 

Antigua ve Barbuda

Antigua ve Barbuda, Karayip Denizi'nin doğusunda yer alır. Küçük Antiller ada grubunda bulunan bağımsız bir ada ülkesidir. İki adanın toplam yüzölçümü 440 kilometrekaredir. Başkenti ise Antigua adasındaki St. John's şehridir. Nüfusun büyük çoğunluğu burada yaşamaktadır. Nüfusları az olsa da All Saints, Liberta, Bolands ya da Potters Village önemli şehirleri arasında yer almaktadır.

Uzun yıllar İngiliz kolonisi olarak yaşayan halkın ve ülkenin resmi dili İngilizce’dir. Ancak kendilerine özgü bir aksanla konuşmaktadırlar.

180 gün vizesiz.

Arjantin

Yaklaşık 2,8 milyon kilometrekarelik alanıyla, uzun bir üçgeni anımsatan şekilde kuzeyden güneye doğru indikçe daralan ve Güney Amerika kıtasında 2. dünya genelinde 8. en büyük toprak parçasına sahip Arjantin, doğu kıyıları boyunca Atlantik Okyanusu, batısında Şili, kuzeyinde Bolivya ve Paraguay, kuzeydoğusunda ise Brezilya ve Uruguay ile çevrili. Türkiye'den vize istemeyen ülkelerden biri olan Arjantin'in gezilecek tarihi ve turistik yerlerinden bazılarını sizler için derledik...

90 gün vizesiz

Arnavutluk

Azerbaycan

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 1 Eylül 2019'dan itibaren Azerbaycan ile vizelerin kaldırılacağını açıklamıştı. Dün itibariyle Azerbaycan'a vizesiz giriş başladı.

Bahamalar

Barbados

Belarus

30 gün süreyle vizeden muaftır

Belize

Brunei
30 gün vizesiz.

Bolivya

90 gün vizesiz.

Bosna-Hersek
180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Botsvana

90 gün vizesiz.

Brezilya

90 gün vizesiz.

Cook Adaları
180 gün vizesiz.

Dominika

Dominik Cumhuriyeti (Türkiye'den gidişte vize almıyorsunuz ama ülkeye varışta havaalanında alıyorsunuz. Havaalanında verilen ve vize yerine geçen 30 güne kadar ikamete izin veren Turist Kartı için 10 ABD Doları ödeniyor. Ülkeden çıkışta ise eğer uçak biletine ayrıca dahil edilmemişse, tüm turistlerden çıkış vergisi adı altında 20 ABD Doları tutarında harç tahsil ediliyor. 21 gün vizesiz.

Endonezya
30 gün vizesiz. Baktınız her şey güzel. Tatili uzatmak istediniz; Vizenizin süresini gerektiğinde Imigrant ofisine giderek 30 gün daha uzatabiliyorsunuz.

Ekvador
90 gün vizesiz.

El Salvador
90 gün vizesiz.

Ermenistan
Kapıda vize ve Online vize uygulamaları var.

Sınırda 10 ABD Doları karşılığında 21 günlük vize alınabiliyor.

Ermenistan E-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 10 ABD Doları karşılığında yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına girişte kaşe basılıyor.

Pasaportunuzda Ermenistan'a giriş-çıkış damgası varsa Azerbeycan'a gidemiyorsunuz.

Fas
90 gün vizesiz

Fiji
120 gün vizesiz.

Filipinler

Filistin (Vatandaşlarımıza vize uygulanmıyor. Filistin’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail vizesi almaları gerekiyor (Mısır üzerinden Gazze Şeridi’ne girecekler hariç).

Fildişi Sahili
Online vize uygulaması var.

Fildişi Sahili E-vize sitesi üzerinden E-vize 3 aylık 73 euro, 1 yıllık 134 euro. Başvuru yapıldıktan sonra 48 saat içerisinde ülkeye giriş izni veren belgeniz size mail olarak gönderiliyor.

Guatemala

Gürcistan

Honduras

Hong Kong

İran

Jamaika

Japonya

Karadağ

Katar

Kazakistan

Kırgızistan

KKTC

Kolombiya

Kore Cumhuriyeti (Güney Kore)

Kosova

Kosta Rika

Libya

Lübnan

Makau Özel İdare Bölgesi

30 güne kadar yapılacak seyahatlerde vizeden muaf

Makedonya

Maldivler

Malezya

Mauritius

Moğolistan

Moldova

Nikaragua

Palau Cumhuriyeti

Panama

6 aylık bir süre için vizeden muaf

Paraguay

Peru

St. Christopher (St. Kitts) ve Nevis

St. Lucia

Seyşeller

Sırbistan

Singapur

Surinam

Surinam'ın başkenti Paramaribo'da 21 Eylül 2018'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Surinam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport Hamilleri için Vizelerin Karşılıklı Olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma"nın onaylanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, söz konusu pasaportlara sahip Türk vatandaşları, Surinam'a seyahatlerinde ülkeye giriş tarihlerinden itibaren 90 gün boyunca vizeden muaf olacak.

Svaziland

Şili

Tayland

Trinidad-Tobago

Tunus

Tuvalu

Ukrayna

60 güne kadar ikamet süreli seyahatlerde vizeden muaf

Uruguay

Ürdün

Vanuatu

30 güne kadar vizeden muaf

Venezuella

- Yenidevir Gazetesi, Kültür & Sanat bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/3691362/vizesiz-gidilebilinecek-yerler-arasina-bir-ulke-daha-eklendi