Tel Abyadlı öğrenciler üniversiteye geçiş sınavına girdi

"Barış Pınarı Harekâtı" ile Türkiye'nin kontrolüne geçen Tel Abyad'da, lise mezunlarının üniversite eğitimine geçişleri için sınav yapıldı.

Lise mezunu 81 öğrencinin katıldığı, Harran Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (HRÜYÖS)-1, Tel Abyad Lisesi'nde gerçekleştirildi. Öğrenciler, yoğun güvenlik önlemleri altında sınav salonlarına alındı.

Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'deki üniversitelerde önlisans ve lisans seviyesindeki programlara yerleştirilmesi için Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde eş zamanlı olarak yapılan sınav, Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde, İstanbul, Ankara, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mersin ve Hatay illeri ile yurt dışında Azerbaycan Bakü, Suriye Tel Abyad ve Resulayn'da gerçekleştirildi.

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yerleştirilmeye hak kazanan öğrenciler, aldıkları puan sıralamasına göre ve tercihleri doğrultusunda yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak Türkiye'de bulunan çok sayıda üniversiteye kayıt yapma hakkı kazanacak.

- Yenidevir Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/3640419/tel-abyadli-ogrenciler-universiteye-gecis-sinavina-girdi