İleri görüşlülükleri bu kadar!

Zeki  Ceyhan
Zeki Ceyhan

Türkiye ve ABD tarafından yapılan açıklamalar AKP’nin dış politikada ne kadar ileri görüşlü(!) olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiş bulunuyor. Ve insana, “İleri görüşlülükleri(!) bu kadar işte” dedirtiyor.

Bizimkiler ABD başkanı Trump hakkında ne diyorlardı?

“Trump iyi” diyorlardı.“Bizi anlıyor” diyorlardı. “Türkiye’nin dediği noktaya geldi” diyorlardı. Bunları dedikten sonra okkalı bir amma çekip “etrafı kötü” diyorlardı.

Etrafının Trump’ın talimatlarını takmadığını yani yerine getirmediğini ileri sürüyorlardı. Peki, bu “iyi” sanılan Trump başka ne diyor? Ne diyecek açıkça Türkiye’yi tehdit ediyor!

“Çizdiğim sınırı aşarsa daha önce yaptığım gibi Türkiye’nin ekonomisini yok edeceğim” diyor!

Evet, bizimkilerin “iyi” sandıkları Trump bu işte!

Densiz ve dengesiz bir adam!

Sadece iyi sanmakla kalmayıp milleti de bu yönde ikna etmeye çalıştıkları Trump açıklamalarında Türkiye’nin ekonomisini daha önce yaptığı gibi yine yok edeceğini söylüyor.

Bizimkilerin en büyük sorunu yüzlerine gülen herkesi dost sanmalarından kaynaklanıyor.

Güvenli bölge konusunda Trump’tan bir iki hoşa giden laf duyunca hemen O’nu kendilerini anlayan biri olarak kabul ediyorlar. Bunun sıradan bir numara olduğunu kavrayamıyorlar.

Trump bizimkileri karşı “iyi polisi” oynarken yakın çevresi de “kötü polisi” oynuyor. Bize de “iyi polis” ile “kötü polis” arasında bocalayan adamı oynamak kalıyor.

Bocalayan adama siz ne ad verirseniz verin. Biz bir ad vermektense sessiz kalmayı tercih ettik.

ABD Başkanı Trump’ın bu tehdidi ülkemiz dış politikasının ileri görüşlülükten ne kadar nasipsiz olduğunu bir kez daha teyit etmiş olmuyor mu? Bizimkiler Trump iyi, bizi anlıyor, Türkiye’nin dediği noktaya geldi diye kendi kendilerini avuturken adam bir konuşuyor bütün hayaller alt üst oluyor.

“Daha önce de yaptığım” gibi diyerek Türk ekonomisi üzerinde türlü çeşitli dolaplar çevirdiğini itiraf ediyor. Evet, hem itiraf ediyor hem de tehdit ediyor. Bu açıklama dış politikamızın içine düştüğü durumu da belgelemiş oluyor. Hem densiz hem de dengesiz birini “iyi adam” sanmaktan daha büyük bir yanılgı olur mu?

Dış politikamızdaki ileri görüşlülük bu kadar işte!

- Yenidevir Gazetesi, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/3188862/zeki-ceyhan/ileri-goruslulukleri-bu-kadar