Demir fiyatlarındaki artış yüzde 100'ü geçti

Türkiye ekonomisinin yaşadığı kriz her sektörü olumsuz etkiledi. Bu sektörlerden biri de inşaat. Türkiye derinleşen krizle beraber başta inşaat olmak üzere birçok sektörde artan maliyetler ekonomik krizin derinleşmesine neden oluyor. İnşaatın ana malzemelerinden olan demir fiyatı yüzde 100’den fazla artış gösterirken, diğer yandan çimento fiyatlarında yüzde 40’lık bir zam oldu. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası Van Şube Başkanı İsmet Bilmez, krizle birlikte sektörde yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Bu alandan mezun sayısının 135 bine dayandığını ve çoğunun işsiz olduğunu ifade eden Bilmez, üniversitelerin bu alanda fazla mezun verilmesiyle birlikte işsizlik sorununun arttığını ya da kişilerin çok daha düşük ücretlerle çalışmak durumunda kaldıklarını söyledi.

Hükümet tarafından düzenlenen ruhsat alma durumunda mühendislerden onay alınmamasıyla sahte mühendislerin türediğini söyleyen Bilmez, mühendis olmadığı halde yetki alarak ruhsata onay verenlerin olduğunu bunun da mühendisleri kötü etkilediğini söyledi.

İnşaat sektörünü merkezi hükümetleri kısa bir süreliğine kurtaran trenin vagonuna benzeten Bilmez, “Hızlı bir şekilde bir yapılaşmaya gidildi ama uzun bu durum ekonomiye daha sonra cevap olmadı. Özellikle ani döviz kurunun yükselmesiyle inşaat malzemelerinde yaşanan artışlarla birlikte sektörde çok ciddi iflaslar oldu. İnşaat malzemelerin fiyatlarında kur artışı ile beraber ciddi bir gerileme var. Ekonomisi kırılgan ülkelerde en fazla inşaat sektörünü yöneliniyor. Bu sektörde bir gerileme olunca da ülke ekonomisine etkisi de büyük oluyor” diye konuştu.

Daha önce bir inşaatta metrekare başına masrafın 750 TL ile 800 TL arası olduğunu ancak şu an bu fiyatın bin 200 TL ile bin 300 TL’ye yükseldiğini kaydeden Bilmez, şöyle dedi:

“Demirin bir ton fiyatı 2 bin 100 TL’den yaklaşık 3 bin TL'ye yükselmiş durumda. İnşaat sektörünün en kötü yılı 2018 yılı oldu. Çünkü o yıl demirin ton fiyatı 4 bin TL'yi geçmişti. Şu an yaşanan kriz halen devam ediyor. İnsanlar artık ekonomi krizden kaynaklı inşaata yönelmiyor. İnşaat sektöründe gerileme diğer alanları da etkiliyor. İnşaatın her alanında çalışanlar kazanmadığı için diğer alanlara da harcama yapamıyor. Bu da ülke ekonomisini çok ciddi geriye götürüyor.”
Vanlıların çoğunun kentte ve kent dışında yapılan inşaatlarda çalışarak geçimini sağladığını belirten Bilmez, “Van’ın en büyük ilçelerinden biri olan İpekyolu’nda inşaat yapımında yüzde 50’ye yakın düşüş var. Van'ın genelinde inşaat sektörü yüzde 37 oranında azaldı" dedi.

- Yenidevir Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/3177288/demir-fiyatlarindaki-artis-yuzde-100u-gecti