Maduro'dan orduya tatbikat talimatı

Associated Press ajansının haberine göre, Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque'yi kendisine saldırı planlamakla suçlayan Maduro, Venezuela ordusuna 10 Eylül'den başlayarak Kolombiya sınırında en az iki hafta tatbikat yapması emri verdi. 

Dün canlı yayınlanan törende askerlere hitap eden Maduro, "Kolombiya hükümeti barış istemiyor. Şiddet istiyor, savaş istiyor." diye konuştu.

Maduro'nun açıklamasının, Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun Kolombiya'dan ülkeye giren ve uyuşturucu ticareti yapan gerillaların takibi konusunda Kolombiya yönetimiyle uydu bilgilerinin paylaşılacağını söylemesinden sonra gelmesi dikkati çekti.

Muhalefet lideri Guaido, "Grupların silahlarını gösterdiği videolar gördük. Venezuela'nın egemenliğiyle ilgili ciddi bir problemle karşı karşıyayız." açıklamasını yaparak Venezuela ordusuna acilen terörist grupları ülke topraklarından çıkarma çağrısı yapmıştı.

Maduro'nun sözcülerinden biri de Kolombiya Devlet Başkanı Duque'yi Maduro'yu devirmek için silahlı grupların Kolombiya içindeki kamplarda eğitim yapmasına izin vermekle suçlamıştı.

- Yenidevir Gazetesi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/3031216/madurodan-orduya-tatbikat-talimati