Bazen hatırlanmamak!

Zeki  Ceyhan
Zeki Ceyhan

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir partinin kurulması ile ilgili soruları cevaplarken şöyle diyor:

“Grup kuracak şekilde milletvekili sayısıyla aramızdan ayrılanlar oldu şimdi tarih oldular. Kimse onları hatırlamıyor bile.

Başkaları ayrıldı onlar da tarih oldu.”

Bu sözleri duyduğumuz anda, “Bazen hatırlanmamak kötü anılarla hatırlanmaktan daha iyidir” dedik!

Evet, kimi siyasiler bugün hatırlanmıyor olabilirler!

Ne gam!

Ya halk arasında bıraktıkları kötü anılılarla anılacak olanlara ne diyeceğiz? Sanırız siyaseten “unutulup gitmek” ardından, “Kendinden başka kimseye güvenmezdi, kendi fikrinden başka fikre saygı duymazdı, ortak akıl diye yola çıkar ama sadece kendi aklını beğenirdi” diye anılmaktan evla olsa gerek!

Evet, siyaseten “unutulup gitmek” ardından “kendinden başka herkesi hain olarak görür ve hain diye ilan ederdi” diye anılmaktan çok daha iyi olsa gerek!Olaya bu açıdan baktığımız zaman hatırlanmıyor olmayı hiç dert etmememiz gerektiğini görüyoruz.

Türk siyasi hayatı son yıllarda bugüne kadar tanık olduğumuzdan çok farklı bir mücadeleye sahne oldu.

Bu farklılıkta kuşkusuz parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçişin büyük payı bulunuyor.

Yıllardır alışageldiğimiz pek çok kavramın tepetaklak olduğuna şahitlik ettik. Her şey “tek adam” anlayışı üzerine bina edilmeye başlandı.

Tek adam anlayışı o kadar dal budak saldı ki bırakın normal muhalefeti, parti içinde bile olaya biraz farklı yaklaşanlar hemen kara listeye alınmaya başlandı.

Kimse de tüm bu yapılanların yanlış olduğunu söyleme cesareti bırakılmadı! Ve insanlar bu yüzden yeni arayışlar içine girdiler.

Şimdi de yeni arayışlar içine girenlerin de tarih olacakları ve hatırlanmayacakları tezi işleniyor.

Bu görüşü paylaşmamakla birlikte yukarıda dile getirdiğimiz gibi bazen hatırlanmamanın kötü anılarla hatırlanmaktan daha evla olacağını bir kez daha ifade etmek istiyoruz.

Bu tezi savunanların, bu tezi sahiplenenlerin başkalarını suçlamadan önce bunca yıldır birlikte oldukları insanların şimdi kendilerine niye yeni bir kapı aradıklarını merak etmeleri gerekmez mi? Evet, bu insanlar niye yeni bir arayış içindeler?

- Yenidevir Gazetesi, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/2853892/zeki-ceyhan/bazen-hatirlanmamak