Gül ve Babacan Başkanlık Sistemini değiştirmek istiyor

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından kurulacağı ileri sürülen yeni partiyle ilgili olarak kulis yazdı. Selvi, "Bahçeli’nin çıkışı ve Kılıçdaroğlu’nun gündemi" başlığıyla yayımlanan yazısında "Sonbaharda kurulacak Abdullah Gül-Ali Babacan partisinin de sistem önerisiyle geleceği söyleniyor" dedi.

BAHÇELİ SİSTEMDEN YANA TAVIR KOYDU
Son dönemde yapılan siyasette “değişim”, “yenilenme”, “farklılaşma”, “fabrika ayarlarına dönüş” tartışmalarının yaşandığına dikkat çeken Selvi, Bahçeli'nin dün grup toplantısında yaptığı açıklamaların altını çizerek " MHP Lideri çok açık bir şekilde sistemden yana bir tavır ortaya koydu." ifadelerini kullandı.

TÜRK HALKI HÂLÂ BAŞKANLIK SİSTEMİNİN YARARLARINI HİSSETMEDİ
AK Parti'ye Bahçelinin sözleri üzerinden uyarılarda bulunan Selvi "Mevcut sistemin eksik ya da aksayan yanlarını tamir etmeli. Çünkü birbirine ardına gelen seçimler nedeniyle Türk halkı hâlâ başkanlık sisteminin yararlarını hissetmedi. Ama bir tuzağa da düşmemeli. Hele hele cumhurbaşkanı ile parti genel başkanının ayrılması tuzağına..." diye yazdı.SİSTEM ÖNERİSİYLE İŞE BAŞLAYACAKLAR, HALKA SORACAKLAR
"Bahçeli’nin tavrına rağmen bu tartışmanın bitmeyeceği anlaşılıyor." diyen Selvi sözü yeni parti kuma hazırlığında olan Gül ve Babacan'a getirerek yeni oluşumun "sistem önerisiyle" işe başlayacağını söyledi.

Selvi, şunları yazdı;

"Sonbaharda kurulacak Abdullah Gül-Ali Babacan partisinin de sistem önerisiyle geleceği söyleniyor.

1- Denge ve denetleme açısından yeniden inşa edilecek başkanlık sistemi

2- Güçlendirilmiş parlamenter sistem

Gül-Babacan partisinin iki teklifin referanduma sunulmasını, halk hangisine karar verirse o sistemde devam etmeyi önereceği söyleniyor."

- Yenidevir Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/2810954/gul-ve-babacan-baskanlik-sistemini-degistirmek-istiyor