Hollande: "Irak'ta IŞİD'e karşı hava saldırıları düzenleyeceğiz"

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, terörle mücadele kapsamında Irak'ta IŞİD örgütüne karşı düzenlenen hava saldırılarına Fransa'nın da katılacağını açıkladı.

Fransa, Irak'ta İslam Devleti örgütüne karşı ABD'nin düzenlediği hava saldırılarına kendi savaş jetleriyle katılacağını açıkladı. Hollande Paris'te yaptığı açıklamada, kararın, Irak yönetiminin kendilerinden hava saldırılarına destek sunulmasını talep etmeleri karşılığında alındığını kaydetti.

Fransa'nın sadece Irak'ta hava saldırılarına katılacağını ve ülkeye kara birlikleri gönderilmeyeceğine dikkat çeken Hollande, hedeflerinin teröristleri zayıflatarak, Irak'ta barış ve güvenlik sağlamak olduğunu kaydetti. Hollande, Irak dışında hava saldırıları düzenlenmemesine gerekçe olarak, Şam yönetiminden kendilerine yönelik böyle bir talep olmamasını göstererek, bu konuda uluslararası hukuku dikkate aldıklarını dile getirdi. IŞİD'in sadece Irak ve Suriye için değil, Avrupa ve hatta tüm dünya için bir tehdit olduğu uyarısında bulunan Fransa Cumhurbaşkanı, Irak'ta uygun hedefler belirlenir belirlenmez hava saldırılarına en hızlı şekilde başlanacağını belirtti.

Fransa, Irak'taki Kürt peşmerge birliklerine silah yardımı yaparken, hafta başında Fransız savaş jetleri Irak'ta keşif uçuşları düzenlemişti. Hollande geçen hafta Irak'ı ziyaret etmiş, Pazartesi günü de Paris'te ‘Irak'ta Barış ve Güvenlik' adlı uluslararası konferans düzenlenmişti.

Etiketler: Fransa, hava saldırısı, hollande, Irak, IŞİD

İHA

- Yenidevir Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenidevir.com.tr/haber/1913519/hollande-irakta-iside-karsi-hava-saldirilari-duzenleyecegiz