Sanki!

Zeki  Ceyhan
Zeki Ceyhan

AKP Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki muhalefet partilerinin birlikte hareket etmelerini eleştirirken muhalefetin tek derdinin “Erdoğan’ı göndermek” olduğunu söylüyor.

Önce Özhaseki’nin konuyla ilgili dediklerine bakalım:

“Hepsi de Erdoğan karşıtlığında birleşiyor. Zira Erdoğan oldukça siyasette yol alamayacaklarının farkındalar. Ekonomi, üretim, ihracat, yatırım, yapısal reformlar gibi konularda siyaset üretemiyorlar.

Bulabildikleri tek süslü söz ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ ama nasıl olacağı konusunda fikirleri yok. Varsa yoksa bol keseden vaat! İşçiye, memura, çiftçiye, özel sektöre, herkese! Akıllarında, fikirlerinde, rüyalarında tek düşünce var: Erdoğan’ı yenmek! Sonrası, ülkenin ne hale geleceği hiçbirinin umurunda bile değil.”

Evet, Mehmet Özhaseki bu sözleri ile muhalefeti köşeye sıkıştırmaya çabalıyor ama bütün bu suçlamaları muhalefetin doğal olarak yapması gereken işler değil mi?

Bir muhalifin iktidarda bulunanı yenmek ve göndermek istemesinden daha doğal ne olabilir.

Özhaseki bu sözleri ülke yönetimi “dört dörtlük” bir durumda iken söylemiş olsa anlayacağız ama ülke yönetimi “her gün bir yönden sarsılırken” söyleyince hiçbir değeri kalmıyor.

Muhalefetin Erdoğan’ı yenmek istediğini ve sonrasında ülkenin ne hale geleceğini hiç umursamadığını iddia ediyor. Sanki kendileri ülkeyi ne hale getirdiklerini umursuyorlarmış gibi muhalefete çatması ne kadar ilginç değil mi? Sanki enflasyon alıp başını gitmemiş gibi! Sanki döviz fiyatlarını tutabilmek için her gün yeni bir formül arayışı içine girmemişler gibi! Sanki çarşı-pazarda fiyat artışlarının önüne geçmişler gibi! Bütün bunları başarmışlar gibi Erdoğan giderse ülkenin ne hale geleceğini tartışmaya açmaya çabalıyor!

Asıl tartışılması gereken konu bu mudur? Yoksa ülkenin izlenen hatalı ekonomi politikaları sonucu ne hale getirildiği midir?

Muhalefeti suçlamak kolay!

Ama böyle suçlamada bulunanların ülkeyi çok güzel idare ediyor olmaları gerekmez mi? Muhalefeti “bol keseden vaat” vermekle suçlayanlar aynaya hiç bakmıyorlar mı acaba?

Hadi aynaya bakmıyorlar diyelim arşivlere de mi bakmıyorlar? Bir baksalar o bile yeterli olacak. Kimin ya da kimlerin “bol keseden” vaatlerde bulunduğunu hemen görecekler.

- Yenidevir Gazetesi, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.yenidevir.com.tr/makale/10040525/zeki-ceyhan/sanki