Kur’an’ın Bahsettiği Müslümanlar

1986 yılında gazeteciler Şimon Perez’e, “ İsrail’i kurdunuz ama Kur’an-ı Kerim, sizin devletinizin yıkılacağından haber veriyor” diye sorduklarında Perez, “Bizim devletimizi yıkacak, Kur’an’ın bahsettiği Müslümanlar gelsin! O zaman düşünürüz” diye cevap veriyor.

Allah ve Rasûlünün en azılı düşmanı Siyonist Yahudilerin kurduğu işgal devletini yerle bir edecek, kurdukları zulüm ve sömürü sistemine son verecek Kur’an’ın bahsettiği o Müslümanlar, her türlü fikir, ırk, parti, mezhep ve meşrep ayırımına rağmen, “Hep birlikte Allah’ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın” (Ali İmran 103) ayetinde bahsedildiği gibi zulüm, haksızlık ve sömürü karşısında birbirlerine kenetlenmiş, İslam kardeşliğinin ve Müslüman kimliğinin önüne hiçbir şeyi geçirmeyen Müslümanlardır.

O Müslümanlar, Kur’an’ın, “Kafirlere karşı şiddetli, kendi aralarında ise merhametlidirler. Onların, rüku ve secde ederek sürekli Allah’ın rızasını aradıklarını görürsün. Yüzlerinde secdelerin izinden nişanları vardır” (Fetih 29) diye bahsettiği tüm öfkelerini kafirlere, merhametlerini ise Müslüman kardeşlerine yönelten, alınlarında secde izi olan ve bakılınca Allah’ı hatırlatan mü’minlerdir.

O Müslümanlar, Kur’an’ın, “Ne ticaret, ne de alış-veriş, onları Allah’ı zikretmekten, namaz kılmaktan ve infak etmekten alıkoyamaz” (Nur 37) diye bahsettiği, hiçbir dünyalığın, mal, makam ve mevkiinin Allah’a ibadetten, İslami çalışmalardan, direniş ve mücadeleden alıkoyamadığı Müslümanlardır. Onlar kendi gündemlerini kendileri belirlerler. Günlük plan ve programlarını hep İslam’ın anlatılması ve hâkimiyeti yolunda düzenlemiştir. Ceplerindeki her kuruş, Allah yolunda harcanmak için beklemektedir.

O Müslümanlar, Kur’an’ın, “Onlar namazlarında hûşû içinde olanlardır. Onlar, ‘tümüyle boş’ şeylerden yüz çevirenlerdir. Onlar, zekâta ilişkin söz ve görevlerini mutlaka yerine getirenlerdir. Ve onlar ırzlarını koruyanlardır” (Mü’minun 2-5) diye bahsettiği, ibadetlerinde ihlâslı ve huşu sahibi Müslümanlardır. Onlar boş işlerden ve boş sözlerden uzak duran mü’minlerdir. Onların kitaplarında gaflet, tembellik, uyuşukluk, bıkkınlık, yorgunluk, boş zaman yoktur. İslam’ın onlara yüklediği mali sorumlulukları büyük bir hoşnutlukla yerine getirirler. İffetlerini korurlar, harama bakmazlar. İradeleri çelik gibidir. 

O Müslümanlar, Kur’an’ın, “Kendileri ihtiyaç içinde olsalar dahi kardeşlerini kendilerine tercih ederler” (Haşr 9) diye bahsettiği, başta kendi yakınlarındaki mazlumlar ve ihtiyaç sahipleri olmak üzere İslam coğrafyasının her yerine yardımları, kurbanları, infakları ulaşmış, elinde avucunda ne varsa mazlum Müslümanlar ve İslam’ın hâkimiyeti için seferber eden Müslümanlardır.

O Müslümanlar, Kur’an’ın, “Düşmanlarınız size karşı ordu topladılar; onlardan korkun’ denildiğinde, bu, sadece onların imanlarını artırır ve ‘Allah bize yeter. O ne güzel vekîldir’ derler” (Ali İmran 103) diye bahsettiği, gözü pek, saatleri zafere ya da şehadete ayarlı Müslümanlardır. Korkaklık, pısırıklık, vazgeçmek, geri adım atmak nedir bilmeyen, cesur ve Hakk’a adanmış Müslümanlardır.

O Müslümanlar, Kur’an’ın, Zalimlerin ordularıyla ve güçleriyle karşılaşınca, “Allah’ın izniyle nice az topluluklar çok topluluklara galip gelmiştir. Allah sabredenlerle beraberdir. Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızı sabit kıl ve şu kâfir kavme karşı bize yardım et derler” (Bakara 249-250) diye bahsettiği, sadece Allah’a dayanan ve güvenen Müslümanlardır. Zalimlerin tanklarından, toplarından, tüfeklerinden değil, sadece Allah’tan korkan ve ondan yardım talep eden Müslümanlardır.

O Müslümanlar, Kur’an’da Allah’ın,  “Allah, içinizden, iman edip de salih ameller işleyenlere, kendilerinden önce geçenleri egemen kıldığı gibi onları da yeryüzünde mutlaka egemen kılacağına, onlar için hoşnut ve razı olduğu dinlerini iyice yerleştireceğine, yaşadıkları korkularının ardından kendilerini mutlaka emniyete kavuşturacağına dair vaatte bulunmuştur. Onlar bana kulluk eder ve bana hiçbir şeyi ortak koşmazlar” (Nur 55) diye vaatte bulunduğu Müslümanlardır. Allah’ın vaadi yakındır. Biz yeter ki o vaade layık Müslümanlar olalım…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdulaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.