Önce sıkıntıların sorumluluğunu üstlenmek gerekmez mi?

Bir garip dünyada yaşıyoruz. Sorunların sorumluları önce sorumluluklarını başkalarına yıkıyor, ardından da var olan sıkıntıları sadece kendilerinin çözebileceklerini söylüyorlar. Böyle olunca ister istemez iktidar sahiplerinin öncelikli sorumluluğu var olmayan sıkıntıların önünü açmamaktır. Çünkü iktidar sahipleri, yönetimdeki yanlışlarının ülkenin bir takım sıkıntıların içine yuvarlandığını görmek, bunun sorumluluğunu muhalefetin üzerine atmanın da kendilerini sorumluluktan kurtarmayacağını bilmeleri gerekmez mi? Çünkü sadece ülkemizde değil tüm dünyada var olan sorunları gidermek, öncelikli olarak yöneticilerin görevidir. Ne var ki, bu durum ülkemizde bir farklılık arz etmeye başladı. İktidar sahipleri yaşanan sıkıntıların ve başarısızlıkların sorumluğunu özellikle muhalefete, ikinci olarak da bir takım dış güçlere atıyorlar. Böyle olunca yöneticilerin olumsuzluklarda hiçbir sorumluluğu yokmuş görüntüsü vermeye çalıştıklarını akla getiriyor.

Ülkemizde geçen yılın son aylarında zirve yapan ekonomik sıkıntılar, buna krizde denebilir, ister istemez dar ve sabit gelirlileri adeta bir cendereye soktu. Bu sıkıntılara karşı iktidar sahipleri bir takım tedbirler ve uygulamaları da gündeme getirdiler ama görünen o ki, dar ve sabit gelirlilerin yaşanan ekonomik krizden kısa bir zamanda kurtulmaları mümkün görünmüyor. İşin garip tarafı ekonomik krize karşı alınan tedbirlerde bu krizde hayatları giderek çekilmez hale gelen dar ve sabit gelirlileri rahatlatmaktan ziyade sermaye sahiplerinin durumunu iyileştirmek için bir takım adımlar atılıyor, düzenlemeler Meclis’e getiriliyor.  Hemen belirteyim ki, sermaye sahiplerinin ne halleri varsa görsünler anlayışına sahip değilim. Ancak, bazı sermaye sahipleri bir taktım uygulamaları ile fiyatlarda olduğundan fazla bir yükseliş meydana gelmesine sebep oldular. İktidar sahipleri bu tipleri stokçular, fırsat düşkünleri olarak nitelendirdi ve piyasada yoğun bir denetim başlatıldı. Ancak, aradan geçen bunca zamana rağmen, fiyatlarda bir gerileme söz konusu olmadı. Hatta akaryakıt gibi bazı ürünlerde fiyat artışları devam ediyor. Yani, iktidar sahiplerinin aldığı tedbirler fazlaca bir işe yaramadı. Hem de Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Enflasyon başta, bütün sıkıntıları biz çözeriz” açıklamalarına rağmen. Hemen belirteyim ki, ülkede var olan sorunların çözüme kavuşturulması öncelikli olarak elbette yöneticilere düşer. Bunun yanında kriz dönemlerinde topluma da düşen görevler vardır, millet olmanın gereği budur.

Ancak, iktidar sahiplerinin öncelikli görevi ülkeyi sıkıntılara sürüklemek değil, muhtemel sıkıntılara karşı korunmasını sağlayacak tedbirleri almaktır. Yoksa atılan bir takım yanlış adımlar ile ülkeyi önce ekonomik bir dar boğaza sürükleyip arkasından da, “Sıkıntıları biz çözeriz” demek sanki sıkıntıların sorumlusu kendiler değilmiş gibi bir hava oluşturmaya çalışmanın ötesinde bir anlam ifade etmiyor. Kaldı ki, elbette sıkıntıların bir çözümü vardır ve bu çözümün iktidar tarafından uygulamaya geçirilmesi gerekir. İktidar olmanın sorumluğu gereği elbette başta enflasyon olmak üzere sıkıntıların çözüm merkezi iktidardır. İşler iyi giderken elde edilen rahatlamanın tüm sonuçlarını kendilerine fatura edenlerin işler kötüye gittiğinde, dar ve sabit gelirliler için hayat çekilmez hale geldiğinde bu faturayı muhalefete havale etmenin hiçbir anlamı yoktur. Bu arada elbette sömürgeci ülkelerin dünya üzerinde kendilerine göre bir hedefleri vardır. Bu hedefe ulaşmak için sömürdükleri ülkeyi köşeye sıkıştırmak için bir takım adımlar atmaktadırlar. Söz gelimi ABD, dolar ile ülkeleri her fırsatta vurmakta ve teslim olmaya zorlamaktadır. Buna karşı ülkelerin gerekli tedbirleri almaları gerekiyor ve bunun sorumluluğu da iktidar sahiplerine aittir. Yoksa işler iyi giderken tüm sonuçları kendilerine fatura eden yöneticiler işler bozulmaya başladığında faturayı muhalefete ve dış güçlere yıkmaları kendilerini sorumluluktan kurtarmayacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder

# Dolar

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.