Hayâ/utanma imandandır

Sağlık esastır, hastalık arızidir.

Yıllarca dişimiz sızlamadan yaşarız, farkında olmayız. Ne zaman sızlar, işte o zaman farkına varırız.

Suçsuzluk esastır, suç arızidir.

Seksen beş milyon insanımız suç işlemeden yaşarken çok azı suç işler.

Utanmak esastır, utanmaz, arlanmazlık geçicidir.

Utanmazlar, küstahlar ve hayâsızlar her çağda rağbet görmüşler.

Sevgili Peygamberimiz zamanında bir adam kardeşini fazla hayâlı/utangaç olmasından dolayı ayıplıyordu.

Sevgili Peygamberimiz, o kardeşini ayıplayan adama:

“Kardeşini ayıplamayı bırak. Hayâ/utanma imandandır. Hayâ, hayırdan başka bir şey getirmez” buyurmuş. (Buhari, Sahih,K. İman, bab 16, Edep bab 77)

Muhterem okuyucu, bu dünya yolculuğuna çıkarken bedenine elbiseni giymeden önce bütün can ve tenini hayâ elbisesiyle süsle.

Yürüyüşün, duruşun, oturuşun, konuşman, susman bakman ve dokunman vs… bütün hâl ve hareketlerin hayâ çiçekleriyle süslenmeli.

Güzel elbiselerimizin kirlenmemesi için oturup kalktığımız, dokunduğumuz şeylere dikkat ettiğimiz gibi ar damarımızın çatlamaması, hayâ elbisemizin kirlenmemesi için daha çok dikkat etmeliyiz.

Hayâ elbisesi kirlenirse, ar damarı çatlarsa, yüzsuyumuz dökülürse, biz de, soygunu yaptıktan sonra televizyondan sırıtan yüzsüzlere döneriz. Allah korusun.

Kimseye yüzsuyu dökerek şahsiyetimizi sıfırlatmayacağız. Damarımızdaki kan akarsa şahsiyetimiz şehadetle şereflenir ama yüzsuyumuz dökülürse suyu çekilmiş gül gibi küllüğe atılmayı hak eder.

Allah bize can vermiş, ten vermiş, kan vermiş, koklanacak çiçekler, koklayacak burun vermiş.

Görülecek güzellikler, görecek göz vermiş.

Bir dil ile milyonlarca tadı ayıracak özellik vermiş, sayısız nimetleri arasında bir ömürlük yolculuk yaparken onun kullarına karşı gelmekten utanırken, onun isteklerini yerine getirirken güzel yapamamaktan dolayı Allah’a karşı utanç içinde olmalıyız.

 Saygı duyduğumuz, sevdiğimiz bir insanın yanında yapmaktan utandığımız bir eylemi yapayalnız olduğumuzda da yapmamalıyız.

Yalnızken de Allah’tan utanmalıyız.

İnsanların ve hayvanların haklarını gözetmeyen insan, onlara karşı hayâsızlık yapmaktadır.

İnsanlardan utanarak yapmadığı şeyi tek başına kaldığında yapabilen bir insan da kendisinden utanmayan insandır.

Biz, başta Rabbimizden, kendimizden ve kendimizin dışındakilerden utanarak hareket edeceğiz.

Sevdiğine kırmızı gül verirken bile yanakları al al olan insan, verdiği ve veriş şeklindeki kusurların mahcubiyetini dile getirerek sevdiğine “Sen daha güzellerine layıksın” mesajını vermiş olur.

San’at eserini insanlar ilgi ile izlerken yüzü kızaran san’atkâr, gönül ufkunda kanat çırpan yeni eserler avlamaya çalışan san’atkârdır.

Hayâlı/utangaç insanların başarılı olamayacağı kanaati günümüzde bir kısım insanlarda hâkim durumda.

Ama bilinsin ki kapalı kapılar ardında Mısır’ın en güzel, yüzsüz kadınına uçkur çözmeyen Yusuf Aleyhisselâm, Mısır’a hem peygamber hem sultan olmuştur.

Mekke’nin arsızı, yüzsüzü, hayasızı olan Ebu Cehil, malıyla, mülküyle otoritesiyle yok olup gitmiştir.

Ama bekâr bir kızdan daha utangaç olan Sevgili Peygamberimiz, milyarlarca dil ve gönül tarafından rahmetle, salavatla anılmaya devam etmektedir. 

“Peygamber, bekâr bir kadından daha utangaçtı. Hoş olmayan bir şeyi gördüğünde yüzünden belli olurdu” (Buhari, Sahih, K. Edeb, bab 72, Menakıb, bab 23 Sıfatü’n-Nebi)

 Hayâ ancak hayır/iyilik getirir.

Kasas Sûresi ayet 25’te bahsedilen kızların hayâsı/edebi, onlardan birinin Musa aleyhisselâm’la evlenmesine ve Kur’an okundukça hayırla anılmasına sebep olmuştur.

Sevgili Peygamberimiz buyurur:

Utanmazsan, dilediğini yap” (Buhari, Sahih, K. Tefsir, Bab 52 Kehf Sûresi)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.