Yaratan “bitti” demeden dünya bitmez

Daha önce de yazdığım gibi felaket tellallığına lüzum yok.

Çinli bilginlerden biri bundan iki bin yıl önce, “Bir babanın yirmi beş dönüm tarlası olsa, adam ölünce beş çocuğuna taksim edilir ve beşer dönüm alırlar.

Onların da beşer çocuğu olsa yirmi beş çocuğa birer dönüm düşer.

İşte dünya da böyledir” demiş ve doğum kontrolünü teklif etmiş.

Çocuk sayısınca ekmek üretmek yerine, ekmek sayısınca çocuk üretmeyi teklif etmiş.

Bu tür tekliflerde yönlendirici olan şey kişinin değerleridir.

İnsanı öne alırsanız maddeyi insana tabi kılarsınız. Maddeyi öne alırsanız insanı maddeye tabi kılarsınız.

Bugünkü Batı değerlerine göre madde öne alındığından ceza yasalarında bile gözlük çalanın cezası, göz çıkaranın cezasından fazladır.

Eğer Amerika’nın Ohio eyaletinde ailenin yedinci çocuğu olarak dünyaya gelen Edison’un (1847-1931) babası felaket tellallarının sözüne uyarak beş çocuktan sonra çocuk yapmasaydı mum ışığında oturmaya bir süre daha devam edilebilirdi. Cep telefonlarımız olmayabilirdi.

İnsanlar ormanları yakarak ısındıkları zamanlarda senelik orman tüketimiyle ormanların kilometre karesini ve insan üreme hızını hesap ettiklerinde, “Şu kadar yıl sonra yeryüzünde diş kürdanı olacak kadar orman kalmayacak” denilmiş ve felaket tellallığı yapılmıştı ama insanlar kömürü keşfetti ormanlar biraz kurtuldu.

Felaket tellalları bu sefer kömür üzerine hesaplar yaparken petrol keşfedildi. Bugünlerde petrolün de hesabı yapıldı derken doğalgaz bulundu. Doğalgazın da rezervi hesaplanırken insanlık güneş enerjisini devreye sokmaya çalışıyor. Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de, “Allah’ın nimetlerini saymaya kalksanız sayamazsınız” buyurmuş (İbrahim süresi 14/34, Nahl 16/18).

“Fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin, onları da sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek büyük günahtır” buyurmuş (İsra süresi 17/31).

Rabbimiz, “Yeryüzünde kıpırdayıp hareket eden her canlının rızkı Allah’a aittir” buyurmuştur (Hud 11/6).

Devletlere ve topluma düşen görev, yeryüzünün tabii kaynaklarının hesabını yapmadan, onları işlemeye koymadan önce insanları ve onların maddi-manevi bedeni, akli ve ruhi enerjilerini yaratılışlarına uygun bir şekilde harekete geçirmektir.

Harekete geçen her beyin, kendi çağının gıdasını, çağına uygun şekilde çözecektir.

Ziraat fakültelerinden herhangi birine uğrayıp bilgi alsalar, çağın geliştirdiği ziraat teknolojisiyle gıda sorunlarının olmayacağını öğrenecekler.

Bir metrekarelik toprakta dört kök çilek yetiştirilirken, iki metrelik naylon torbalara konulan toprakla bir metrekare toprakta kırk tane çilek kökünden üretim sağlanıyor.

Dört tane kapitalistin elindeki para, dünyadaki bütün fakirlerin insanca yaşamasına yetecek kadarmış.

İslam’ın adil bölüşümü uygulamaya girse sorun çözülecek ama eğitim kitaplarında ve de konuştuğu dilde “haram” kelimesi olmayan materyalist, ateist eğitimle yetişen insanlardaki hırslı adamın gözünü kabir toprağından başkası doyuramaz.

Bu dünyaperest materyalist ve ateistlerden yeryüzünde yalnız iki tane olsa ve dünyayı ikiye bölseler, biri öbürüne ait olanı istemeye başlar ve yine savaş çıkarırlar.

Biz bunlara da acıyalım, merhamet edelim ve yüreklerindeki inkâr ateşinde kavrulmaktan kurtarmaya çalışalım. Asıl işimiz bu olsun.

Vay buzlar eriyormuş, küresel ısınma varmış, nehirler kuruyormuş, yeraltı suları çekiliyormuş, toplu ölümler olacakmış, filan tarihte yüz milyonlarca insan açlıktan ölecekmiş türünden felaket tellallığını dinlemek yerine, bu insanların ıslahına çalışalım.

Bunları yapanların kim olduklarını Rabbimiz haber veriyor:

“O işbaşına geç¬tiği zaman, yeryüzünde boz¬gun¬culuk yap¬maya, ekini ve nesli yok etmeye koşar. Allah boz¬gunculuk yapanı sevmez.

Ona, ‘Allah’tan sakın!’ denil¬diği zaman, kibri onu gü¬naha alıp götü¬rür. Ona cehen¬nem yeter. O ne kötü bir yatak¬tır” (Bakara süresi ayet 2/205-206).

Yukarıda verdiğimiz ayetleri gönlümüzün en derin yerine iman esası olarak yerleştirdikten sonra eğitime ağırlık verip israf etmeyen, kirletmeyen, çalışan ve adil bir şekilde bölüşen nesiller yetiştirelim.

Allah tarafından dünya yaratıldığında kaç tonsa yine aynı. Üstüne altı milyar insan bindi diye kilosu artmıyor. Binlerce hektarlık orman yandığında dünyanın kilosu azalmıyor.

Sular buhar olup uçsa, temizlendikten sonra yağmur olup tekrar geliyor. Buzlar suya, sular buhara, buharlar yağmura dönüşüp dururken dünyadan bir damla eksilmiyor, şekil değiştiriyor.

Ayette  belirtildiği gibi her canlının rızkı Allah’a ait olunca, bin yıl sonrasında dünya nüfusu kaç olursa olsun kâinat onlara yetecektir.

Her çağın ilim adamları Allah’ın hazinelerinden nasiplerini almak için çalışacaklar ve bulacaklardır.

Yeter ki biz, maddeyi değil, insanı esas alalım ve ekmek sayısına göre insan yetiştirmek yerine, insan sayısına göre ekmek üretmeye devam edelim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.