BM, uluslararası krizleri çözmek için oluşturulmadı!..

  Başlık ilk anda Birleşmiş Milletler’e yüklenen misyona ve söylenen sözler hatırlanınca anlamsız gibi gelebilir. Ancak pozisyona ve dünya üzerinde BM’nin krizleri çözmek konusunda hiçbir aktivitesi olmadığı, bunun aksine sadece 5 ülkenin uluslararası üçkâğıtların hukuki kılıf hazırlamaktan öte bir fonksiyonu olmadığı düşünüldüğünde sadece BM’nin yapısına itirazla yetinmeyip alternatif bir yapıya ihtiyaç olduğu, dünyaya anlatılmalı ve sadece anlatmakla da kalmayıp alternatif bir yapının oluşturulması gerekiyor. Çünkü BM’nin kuruluş yapısındaki yanlışlığı ifade ederek, sadece 5 devletin çıkarlarını korumaya yönelik bir fonksiyon yüklendiğini söylemek yeterli olmuyor. Söz konusu 5 ülkenin dünya üzerindeki belirleyiciliğine son verici bir dünya düzenine ihtiyaç var. Millî Görüşçüler 50 yıldan beri hep bu gerçeğe dikkat çekiyorlar; bunun için de İslam Birliği’nin kurulması gerektiğini ifade ederken, sadece söylemekle de kalmayıp harekete geçmişlerdir. Kısacası Millî Görüşçüler dün de, bugün de yeni bir dünyanın kurulması gerektiğini ifade ediyor ve bunun mücadelesini veriyorlar. Elbette küresel güçler bu söylemlerden hep rahatsız oldular, sonuç olarak içerideki işbirlikçilerini de kullanarak kurulu düzenlerine karşı mücadele veren Millî Görüş partilerini birbiri ardı sıra kapattırmışlardır. Yani BM’nin mevcut yapısının değişmesini istemeyenler, kendilerine yönelik farklı bir ses yükselmeye başladığında küplere binmişlerdir. Öyle anlaşılıyor ki, bundan sonra da aynı tavrı sürdüreceklerdir.

   Bir kez daha belirtelim ki, küresel güçler BM’nin yapısını eleştirmekten rahatsız değillerdir, onların rahatsızlığının sebebi BM’nin yapısındaki çarpıklığı ortaya koyup, alternatif bir yapı sunulması ve bunun oluşturulması için harekete geçmektir. Kısacası dünya üzerindeki belirleyici güçler kendilerinin ya da kendilerinin oluşturduğu BM’ye yönelik eleştiriler değil, yeni bir yapı oluşturulması için harekete geçilmesidir. Bu bakımdan istediğimiz kadar BM’nin insani trajediler ile uluslararası krizleri önleyemediğini söylemek fazla bir anlam ifade etmiyor. Önemli olanın BM’nin söz konusu krizleri önleyemiyor olması değil, önlemek istememesidir. Çünkü dünya üzerindeki krizler kendiliğinden çıkıyor değil, krizlerin arkasında BM’yi esir almış olan 5 ülke bulunuyor. Çünkü dünyanın sürekli kriz halinde olması onların işlerini ve sömürülerini kolaylaştırıyor. Bu bakımdan BM dünya üzerinde insani trajedileri önleyemiyor, çözemiyor demek bir gerçeğin gizlenmesinden öte bir anlam ifade etmiyor. Çünkü BM’nin krizleri çözmek gibi bir derdi yok.

   Elbette sadece BM’nin böyle bir derdi yok değil, NATO adı altında kurulmuş, haksız saldırıları önlemek için kurulmuş olduğu söylenen örgüt de aynı çizgide yürüyor. Yani dünya üzerinde krizleri ve katliamları önlemek iddiasıyla oluşturulmuş BM ve NATO gibi uluslararası örgütler sadece sömürgeci güçlerin çıkarlarını korumaya yönelik faaliyet gösteriyorlar. Artık bu gerçeği tüm dünyanın, özellikle de sömürülen, zulme uğrayan mazlumların görmesi ve ayağa kalkmaları gerekiyor. Bu teslimiyet devam eder, bir yandan BM’yi eleştirip ardından da karşı bir çözüm için harekete geçmemek artık insanlığı ikna etmiyor. Giderek de eski etkinliği kayboluyor. Bunun ötesinde giderek sunulan çözüm önerileri de anlamını yitiriyor. Çünkü öyle anlaşılıyor ki, BM’nin kuruluşunda son sözü söyleme yetkisini 5 ülkeye verenler, her yeni kuruluşu harekete geçirmek için bir hareket söz konusu olduğunda devreye giriyor, olayı hedefinden saptırmaya çalışıyorlar. Bunu başaramadıklarında yeni bir dünya söylemini hayata geçirmek için harekete geçen liderleri çeşitli yollarla etkisiz kılmak için ayağa kalkıyorlar. Böyle olunca yeni bir dünya diyerek yola çıkanlar bedel ödemeyi baştan göze almalıdırlar. Koltuklarında rahat rahat otururken yeni bir dünya düzeni kurmaları mümkün olmayacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.