Sorunlara çözüm bulmak iktidarın işi değil mi?

Siyasi partiler seçimlerde millete neler yapmayı düşündüklerini anlatır, ona göre oy isterler. Hiçbir siyasi parti seçim kampanyalarında iktidar olursak ortaya çıkacak sorunların sorumlusu biz olmayacağız, var olan sorunları çözemedikleri, hatta abarttıkları iddiası ile muhalefeti sorumlu ilan edeceğiz diyemez. Diyecek olursa da toplumdan oy alamaz. Ancak, ülkemizde işler biraz ters yürüyor. Seçim meydanlarında ülkenin tüm sorunlarını bildiklerini, bu sorunların çözümlerinin olduğunu belirterek oy isterler. Bu da işin doğal olanıdır. Ancak; böyle olmuyor. Dikkat edilirse iktidar kanadı her fırsatta muhalefeti suçluyor, olamayan sorunları var gibi gösterdiklerini ileri sürüyor. Kısacası en hafif ifadeyle sorunları gündeme getiren muhalefet partileri ve sivil toplum örgütleri yalancılıkla itham ediliyor.

Bunun en son örneğini öğrenci yurtları ile ilgili sıkıntı sebebiyle yaşadık. Çünkü mevcut öğrenci yurtlarının ya sayı bakımından ya da fiyatları sebebiyle öğrencilerin ihtiyacını karşılamaktan uzak olduğu görüldü. Bunun üzerine bazı belediyeler otellerle anlaşarak öğrencileri sokaktan kurtarmanın gayretine girdiler. Elbette, ülkede bir sorun varsa elbette o soruna çözüm bulmak bu ülkenin her vatandaşının görevidir. Ancak, bu sorumluluk öncelikli olarak iktidar sahiplerinindir. Çünkü ülke yönetimi seçmen tarafından onlara verilmiştir. Hemen belirteyim ki, öğrencileri geçici de olsa kalacak bir yere kavuşturmak için harekete geçen belediyeler sadece muhalefet belediyeleri de değildir. Mademki bir sorun vardır öyle ise suçlu kimin olduğunu tartışmadan önce sorunu çözüme kavuşturmak için herkesin imkânı ölçüsünde bir katkıda bulunması gerekiyor. Millet olmak bunu gerektiriyor. Böyle olunca iktidar ve muhalefet öncelikli olarak sorunun çözümünü ortaya koymak durumundadırlar. Aslında muhalefetin sorunlara çözüm üretmesi iktidara bir katkıdır. O soruna çözüm bulmak durumunda olan ise iktidardır. Eğer, ortada bir sorun var da muhalefet bunu gündeme taşımamış ise muhalefeti yalancılıkla suçlamak sorunu ortadan kaldırmayacağı gibi, iktidarı da o sorunun çözümü sorumluluğundan kurtarmaz.

Öğrenci yurtlarının yetersizliği ilk gündeme geldiğinde, konu tartışılırken iktidar kanadının muhalefeti ve özellikle de sorunlarını dile getiren öğrencileri suçlamak yerine hemen bir çözümü hayata geçirmesi gerekiyordu. Elbette yüz binlerce öğrencinin yurt ihtiyacı varsa bunun kısa sürede yapılan yurtlarla karşılanması mümkün olmayabilirdi. Bunun için bazı belediyelerin düşündüğü ve hayata geçirdiği otellerle anlaşarak öğrencileri bir barınağa kavuşturulması devlet tarafından da benimsenebilirdi. Diyelim ki bu akla gelmedi. Gelmemesi de doğaldır. O zaman akıl etmiş olanları suçlamak yerine bu çözüm ile derde çare bulunabilirdi. İktidar kanadından başlangıçta öğrencilerin yurt sorunu ilk gündeme geldiğinde bunu kabullenen, iktidar sahipleri nedense geçen zaman içinde bir tek öğrencinin bile sokakta kalmayacağını, yeteri kadar öğrenci yurdunun olduğunu söylemeye başladılar. Bunun yerine devletin tüm bilgileri ve belgeleri iktidarın elinde olduğuna göre yurt için müracaat eden öğrencilerin sayısı ile mevcut yurt kapasitesi toplum ile paylaşılır, gereksiz yere öğrenciler de sokağa dökülmez, provokatörlükle suçlanmazdı.

Sözün özü her iktidar döneminde bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun sorumlusu da iktidar olmayabilir. Ancak, soruna çözüm bulmak durumunda olan iktidardır, muhalefet değildir. Muhalefete düşen görev sorunun giderilmesi hususunda bir fikri varsa onu toplum ve iktidar ile paylaşmaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.