ABD ile işler dün de iyi gitmiyordu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de iki ülke arasındaki ilişkiler konusunda değerlendirmeler yapmış. Sayın Erdoğan ABD ile hasmane değil dostane ilişki sürdürme temennisinde olduklarını belirterek, “Ama iki NATO ülkesi olarak şu andaki gidiş pek hayra alamet değil” diyerek ABD’nin PKK/PYD’ye silah taşımaya devam ettiğini, buna seyirci kalmayacaklarını söylüyor. Elbette bu tespitler sadece şu son zamanlara ait değil, yıllardan beri ABD hep özellikle bölgemizde, genelde de İslam dünyasında hep terör örgütleri ile işbirliği yapmış, sürekli olarak İslam ülkelerini çatışmalara sürüklemiş, kısacası çoğu zaman yüze karşı dostça bir görüntü vermeye çalışırken genellikle bu görüntünün sahte olduğunun da artık bilinmeyen bir yanı kalmamıştır.

Bu tespitin ardından Türkiye olarak yapılması gerekenlerin belirlenip hayata geçirilmesi gerekiyor. Yani, Sayın Cumhurbaşkanı’nın tespitleri ilk defa karşılaştığımız bir değerlendirme değildir. Yıllardan beri devam etmektedir. Sadece Afganistan’daki 20 yıl süren, yine uzun yıllardan beri Irak, Yemen ve Suriye’deki varlığı bile düşünüldüğünde ABD sorumlularının söyledikleri ile yaptıklarının hep birbirini tekzip ettiğini söylemek de yanlış olmayacaktır. Elbette terör sevicilik ve terör örgütleri ile işbirliği yapmak sadece ABD’ye has bir davranış biçimi değildir. Aynı değerlendirme Avrupa Birliği (AB) için de geçerlidir. Çünkü AB de teröristlere kucak açmakta ve destek vermektedir. Bu arada Rusya’yı da ayrı bir noktada oturtmak mümkün değildir. Kısacası, sömürgeciler için önemli olan ülkelerin zenginliklerini sömürmek, o zenginlikleri sadece kendi vatandaşlarının yararlanmasına sunmaktır. Dünyanın geri kalanının açlıktan, hastalıktan ölmesi sömürgecileri hiç ilgilendirmemektedir.

Bu aktardıklarım bilinmeyen bir husus değil, malumun tekrarından ibarettir. Böyle olunca artık oturup kalkıp bu bilinenleri tekrar tekrar dile getirmekten dünya bir başka safhaya geçmek zorunda. Çünkü zalimlere yaptıklarının haykırılması onları bildikleri yoldan döndürmeye yetmiyor. Onlar yıllar önce sahip oldukları güç ve dünya üzerinde sağladıkları hâkimiyet ile uluslararası kurumları kendi çıkarlarını koruyacak biçimde tanzim ettiler ve buna karşı da ülkelerden ciddi bir tepki de ortaya çıkmadı. Hatta bu sömürü düzeni öylesine yaldızlı laflarla dünyaya sunuldu ki, tüm dünya 5 ülkenin insafına terk edildi. Bu durumun bugün farkına varılmış olması elbette önemli bir gelişme. Ancak, bunun bir sonuç vermesi için mevcut yapıların yeniden düzenlenmesi, dünyanın sömürgeci ülkelerin zulmünden kurtarılması gerekir.

Bu gerçeğin sömürgeci güçlerin suratlarına vurulması onların sömürü ve zulümlerini önlemeye yetmeyecektir. Onların yeryüzünde yeni bir yapılanmaya gideceklerini beklemek en hafif tabiriyle hayalcilik olur. Onlardan oluşturdukları sömürü çarkını tersine çevirmelerini beklemek sadece zaman kaybı olacaktır. Bunun için Yeni Bir Dünya düzeninin kurulması için harekete geçilmesi, yeni bir güç dengesi oluşturulması gerekiyor. Bunun örneğini rahmetli Erbakan Hocam hem bizlere hem de tüm dünyaya göstermişti. Hocamın attığı ve 8 devletin bir araya gelmesini sağlayan adım bile sömürgecileri çılgına çevirmişti. Kesin olarak görüldü ki, zalimler laftan anlamıyor, onlar için atılan adım önemlidir.

Lafı uzatmaya gerek yok. Sayın Cumhurbaşkanı’nın dünyanın beşten büyük olduğu tespitine katılıyoruz ama bu söylemle yetinildiği sürece zalimler bildiklerini okumayı sürdüreceklerdir. Onları o bildiklerini okumaktan geri adım attıracak husus yeni bir uluslararası düzen hayata geçirilerek derslerinin verilmesi gerekiyor. Aksi halde hep benzer sözleri tekrarlamayı sürdürürüz, bizler de bu gerçeği sık sık köşemizde dile getiririz ama zalimlerin son sözü söylediği bir dünyada hayra alamet gelişmeler beklemek kendimizi kandırmaktan öte gitmeyecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.