Çocuk Eğitiminde Kur’an İlkeleri

Çocuklarınızı şeytandan Allah’a sığındırın!

Evladını doğurduğu zaman hemen Rabbim, “Kovulmuş şeytana karşı onu (yavrumu) ve soyunu senin korumanı diliyorum” (Ali İmran, 3/36) diyerek dua eden ve Kur’an’da tüm anne-babalara örnek olarak gösterilen Hz. Meryem’in annesi Hanne gibi evlatlarınızı şeytandan Allah’a sığındırın! Çünkü evladınızın ilk ve en çetin düşmanı şeytan olacaktır. Rabbimiz Hanne’nin bu duasıyla tüm anne-babalara büyük bir hatırlatmada bulunuyor. Evlatlarınızı koruyacaksanız ilk önce şeytandan koruyun. Onlar için dua edecekseniz ilk önce onların şeytandan korunması için dua edin. Çünkü anne-babaların çocuklarına dua ederken en çok ihmal ettiği dua, işte bu duadır.

Çocuklarınızı nazardan koruyun!
Mısır’a giden evlatlarını nazardan korumak için onlara, “Oğullarım! (Şehre) hepiniz bir kapıdan girmeyin, ayrı ayrı kapılardan girin. Ama Allah'tan (gelecek) hiçbir şeyi sizden savamam. Hüküm Allah'tan başkasının değildir. Ben ona tevekkül ettim. Tevekkül edecek olanlar da O'na tevekkül etsinler” (Yusuf, 12/67) diyerek bu nasihatiyle Kur’an’da tüm anne-babalara örnek olarak gösterilen Hz. Yakup gibi çocuklarınızı nazardan korumayı da ihmal etmeyin! Çünkü Efendimiz (s.a.s.), “Nazar (göz değmesi) gerçektir. Eğer kaderin önüne geçecek bir şey olsaydı bu nazar olurdu” (Müslim) buyurmaktadır. Evlatlarınızı, yeni doğmuş bebeklerinizi, evinizi ve ailenizi hiçbir zaruret yokken sosyal medyaya servis ederek onları nazar tehlikesiyle karşı karşıya bırakmayın!

Çocuklarınıza önce tevhidi öğretin!
Evladına, “Yavrucuğum! Allah'a ortak koşma! Doğrusu şirk, büyük bir zulümdür” (Lokman, 31/13) diyerek bu nasihatiyle Kur’an’da tüm anne-babalara örnek olarak gösterilen Lokman (a.s.) gibi her şeyden önce evlatlarınıza sağlam bir tevhit inancı kazandırın! Çünkü tevhit, imanın temelidir. Evlatlarınızı bu inançla yetiştirin ki, kula kulluktan, mala, makama, servete, şöhrete ve nefse kölelikten kurtulsunlar.

Çocuklarınıza Müslüman’ca yaşamayı ve Müslüman’ca ölmeyi nasihat edin!

Çocuklarına, "Oğullarım! Allah sizin için bu dini (İslâm'ı) seçti. O halde sadece Müslümanlar olarak ölünüz" (Bakara, 2/132) diyerek bu nasihatleriyle Kur’an’da tüm anne-babalara olarak örnek gösterilen Hz. İbrahim ve Hz. Yakup gibi evlatlarınıza Müslüman’ca yaşamayı, Müslüman’ca bir duruş belirlemeyi, Müslüman’ca bir tavır ortaya koymayı ve ancak Müslüman’ca ölmeyi vasiyet edin! Çünkü bu kimlik bilincidir. Evlatlarınızı bu bilinçle yetiştirin ki, silik, şahsiyetsiz, pısırık ve korkak bir karaktere sahip olmasınlar.

Çocuklarınıza karşı sabırlı ve merhametli olun!
Her türlü hatasına, isyanına ve hatta inançsızlığına rağmen evladına, “Yavrucuğum! (Sen de)  bizimle beraber (gemiye) bin, kâfirlerle beraber olma!” (Hud,11/42) diyerek çağrıda bulunan ve Kur’an’da tüm anne-babalara örnek olarak gösterilen Nuh (a.s.) gibi evlatlarınıza karşı sabırlı olun. Onlardan asla ümidinizi kesmeyin. Onları asla terk etmeyin. Onları kovarak, kızarak, uzaklaştırarak nefsin ve şeytanın kucağına itmeyin!

Çocuklarınız için Allah’tan af dileyin!
Çocuklarına, “Sizin için Rabbimden af dileyeceğim. Çünkü O, çok bağışlayan, pek esirgeyendir” (Yusuf, 12/98) diyerek onların günahları için de Rabbinden af dileyen ve bu davranışıyla Kur’an’da tüm anne-babalara örnek gösterilen Hz. Yakup gibi evlatlarınızın hataları ve günahları için de Allah’a yalvarmayı ihmal etmeyin! Çünkü günah yükleri ağırlaşmış evlatların ıslah ve hidayet yolunda mesafe kat etmesi zorlaşır. Onların bu yüklerden kurtulmaları ve ıslah olmaları için anne-baba duası en etkili yöntemlerden birisidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdulaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.