Ya aşı ya test!..

Okulların açılması ile daha önce alınmış kararlar, biraz daha sıkı kontrol edilmeye başlandı. Bunun sonucu olarak da Pazartesi günü bazı istenmeyen durumlar yaşandı. Söz gelimi aşısı eksik damat balayına gidemedi. Gidemezse gidemesin diyerek bu olayı değerlendirmek işi biraz hafife almak anlamına gelir diye düşünüyorum. Evlilik herkesin hayatında en önemli olaylardan biridir. Böyle olunca nikâhın ardından son yıllarda sahillere gitmek, birkaç günü baş başa geçirmek yaygınlaşmaya başladı. Böyle olunca da aşısı eksik olduğu için yeni damadın uçağa binememiş olması karşısında gerek kendinin gerek eşinin yaşadığı şoku, isterseniz buna hayal kırıklığı diyelim, insan düşünmek bile istemiyor. Denebilir ki, olan olmuş, balayını erteleyerek evliliklerinin ilk günlerini evlerinde geçiriverirler denebilir. Tüm bunlar olayı biraz hafife almak anlamına geliyor.

Hemen belirteyim ki, uygulamanın Pazartesi günü tüm boyutları ile başlayacağı topluma yeteri kadar duyurulmamış görünüyor. Çünkü duyurulmuş olsaydı sanıyorum yeni evli çift havaalanına gitmez, gerekli eksiklikleri tamamlarlardı. Eğer olay, uygulama bilindiği halde damat beyin vurdumduymazlığından kaynaklanmış ise işin bu boyutu geleceğe dönük dileriz evliliklerinde bir olumsuzluk oluşturmaz. Dünkü gazetelere yansıyan bu olay belki toplumda uygulamanın boyutunun anlaşılmasına katkı sağlamış olabilir. Ancak, toplumda salgına karşı mücadelede son günlerde okulların açılacak olmasına odaklanılmış, bunun dışında hayat eskiden olduğu gibi sürüyor görüntüsü var.

Hemen belirteyim ki, bu tür uygulamaların başlatılması için okulların açılmasının beklenmemesi gerekmez miydi? Çünkü çocukların salgından korunması toplumun tümünün belli kurallara uymasına bağlı. Çünkü toplumda herkes salgını bulaştırma durumuna düşebiliyor. Gelinen noktada salgınla mücadelede en önemli unsurun aşılanma olduğu ısrarla vurgulanıyor. Hatta aşısını tamamlamamış olan çalışanlar için ya aşılarını tamamlamaları ya da haftada iki defa test yaptırmaları mecburiyeti getirilmiş durumda. Böyle olunca aşılarını yaptırmamış ya da test yaptırmaktan kaçınanların işlerini kaybetmeleri bile gündemde. Böyle bir durum söz konusu iken bazı yetkililerin aşılamada zorlayıcı olmayacağız açıklamalarının da bir anlamı kalmıyor. Dolaylı yoldan aşılanma hususunda zorlama başlamış oyduğuna göre niçin bu uygulamaların okulların açılmasına bırakıldığını da anlamak mümkün değil. Çünkü salgından etkilenen tek kesim ve salgını yayanların da tek başlarına çocuklarımız ve gençlerimiz olduğunu söylemek yanlış olur. Mademki ortada bir salgın var ve bu hususta aşılamanın en etkili mücadele olduğu sorumlularca ifada ediliyor o zaman niçin aylardan beri aşılamada sık sık aksaklıklar gündeme geldi, niçin zamanında ve yeteri kadar aşı bağlantısı yapılmadı, yapılamadı?

Hemen belirteyim ki adına ister sosyal medya ister sanal âlem diyelim insanımız buralarda estirilen dedikodulara teslim edildi. İnsanların bir kısmı da bu dedikoduların tesiri altında kalarak aşıya karşı bir tavır geliştirdiler. Hâlbuki bu dedikodular karşısında baştan beri net bir tavır sergilenebilir, etkisi önlenebilirdi. Diyelim ki, bunlar yapılamadı, son uygulamaların ciddiyetle hayata geçirileceği topluma aksettirilebilir, kısacası duyurulabilirdi. Duyurulabilmiş, bu hususta gerekli hassasiyet gösterilmiş olsaydı, tek doz aşı olduğu için otobüsten indirilen bir yolcu, “İkinci dozum 17 Eylül’de. Bu kuraldan hiç haberim yoktu” şeklinde savunmaya ihtiyaç duymayabilirdi. Ne ise toplumun tümünü ilgilendiren kararların akşamdan sabaha uygulamaya geçirilmesi sanıyorum bu tür aksaklıklara sebep oluyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.