İşsiz genç evlenemiyor

Evlenme yaşının giderek yükseldiği bilinen bir gerçek olmasına rağmen zaman zaman işsizlik ve gelir eşitsizliği konusunda yapılan araştırmalar gençlerin eskiye göre ileri yaşlarda evlendiklerini gösteriyor. Özellikle de gençlerin evlenme konusunu ileri yaşlarda gündeme almaları, daha doğrusu almak zorunda olmaları ister istemez evlenme yaşını yukarılara çekerken, çocuk yapma yaşları da buna bağlı olarak ileri kayıyor. Buna bağlı olarak doğum yapma yaşı 2000’li yılların başlarında 26 iken 2020’de 30’a yaklaştığı da araştırmalar tarafından ortaya konuluyor. Halbuki Cumhurbaşkanı Erdoğan yıllardan beri ailelere en az üç çocuk yapmaları çağrısında bulunuyor. Gelinen noktada görünen o ki, bu çağrı karşılık bulmadığı gibi ters tepmiş vaziyette.

Olayı sadece tek başına ekonomiye bağlamak eksik bir değerlendirme olabilir ama milyonlarca üniversite mezunu genç, iş bulamaz, bulanlar asgari ücrete razı olmak durumunda kalınca ister istemez gençlerin öncelikli hedefi bir iş sahibi olmak, ikinci hedefleri ise geçimlerini sağlayacak bir gelir, ondan sonra da evlilik ve çocuk sahibi olmak gündeme geliyor. Bu hususta gençleri suçlamanın doğru olmayacağı ortada. Çünkü asgari ücretli bir delikanlı okul bitti artık evliliğe sıra geldi diye düşünerek bu yönde adım atmaya kalktığında talip olduğu kızın asgari ücretle geçinmenin mümkün olmayacağını gencin yüzüne vurması ister istemez evlilik planlarını ileri tarihlere atmayı gündeme getiriyor.

Aslında gerçekten evlenmek isteyen bir genç için aldığı ücretle ev geçindirmesi çok zor, hatta imkansız. Bunu evlenmeyi düşünen delikanlı da biliyor. Bu sebeple de gençlerin işsizlik ve gelir dağılımındaki eşitsizlik öncelikli korkularını oluşturuyor. Böyle olunca da öncelikli olarak ülkemizde sürekli yükselen işsizlik oranlarınım aşağı çekilmesi, mümkün olduğunca da asgari ücret olarak belirlenen rakamların ülke gerçeğine uygun olması gerekiyor. İşsizlik aşağı çekilmeden gençlerden en az üç çocuk istenmesi gerçekle bağdaşır bir talep olmuyor. Çünkü bugün evlenmeyi kafasına koymuş bir gencin çok lüks olmamak kaydıyla başını sokabileceği ev kiralamak için bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Geriye kalan para ile diğer tüm ihtiyaçlarını karşılamasının mümkün olmadığı da ortada. Bu bakımdan gerçekten nüfus artışımızın hızlanması ve doğum oranının artması isteniyorsa öncelikli olarak gençlerimizin işsizlik ve gelir eşitsizliğinden kaynaklanan korkularının giderilmesi gerekiyor.

Hemen belirteyim ki bunun da kısa bir sürede halli mümkün görünmüyor. Bu noktada gelir dağılımındaki dengesizliğin azaltılması gerekiyor. Bir taraf 3-5 maaş alırken üniversitesini bitirmiş bir genç asgari ücrete mahkum ise o ülkede ne gençlerin gelecek korkusu giderilebilir, ne de evlenip çocuk yapmaları öncelikli olarak akıllarına gelebilir. Böyle olunca evlenme yaşı bugün için 30’a dayanmış iken bir süre sonra daha da yükselecektir. Ondan sonra gençlerimiz isteseler de 3-4 çocuk yapamayacaklardır. Elbette evlilik ve doğum yaşının yükselmesini sadece işsizlik ve gelir yetersizliğine bağlamak eksik bir değerlendirme olacaktır. Bir de topluma yapılan telkinler var. Gençler adeta evlilikten uzaklaştırılıyor. Bu tekinlere ilave olarak tüm gençlerin mutlaka yüksek tahsil yapması adeta bir mecburiyet olarak dayatılıyor. Gençlerin bir mesleğe yönlendirilerek erken yaşta bir iş ve eş sahibi olmasının önü kesilmiş durumda. Böyle olunca da zaten bir genç okulunu bitirip hemen askerliğini yaptığında yaşı 25’i geçmiş oluyor. Kısacası, gençlerin sorunları çözüme kavuşturulmadan gençlerin biran evvel yuva kurma düşüncesi gündemlerine gelmeyecektir. Ama gençler öncelikli olarak bir işe sahip ise ve geçimini sağlayabiliyorsa o gencin ilk gündemine gelecek konu evlilik olacaktır. Gerisi hikayeden öte geçmiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.