İki doz aşılananın 15 milyonu aşması yeterli mi?

Bir ay öncesine göre günlük aşılama sayılarında ciddi artış var. Bazen günlük aşılananların 1,5 milyona ulaştığı açıklandı ve bundan memnun olduk. Ancak, yapılan tüm iyimser açıklamalara rağmen iki doz aşısını olanların sayısı dün itibarıyla 15 milyon civarındaymış. Bunun yanında günlük aşılama sayısı hızla artarken son günlerde bir yavaşlamanın başladığı belirtiliyor. Tüm bunların elbette Bakanlıkça bir açıklaması vardır. Ya birden bire aşı tedarikinde yeni bir sıkıntı ortaya çıkmıştır ya da Sinovak’ın yanında devreye sokulan aşıya toplumda güven duyulmayışı olabilir. Çünkü salgının başından beri yürütülen kampanya ve yapılan açıklamalar kafalarda ciddi tereddütler oluşturdu. Hemen belirteyim ki bazı kimseler işin başından beri gerek aşı gerek salgının yayılmasını azaltacak bir takım tedbirlere karşı çıktılar. Kendilerine göre bu karşı çıkışlarını da bir takım gerekçelere bağladılar. Tüm bunların doğru ve yanlışlarını tespit ve topluma duyurmak yetkililere aittir. Bize düşen sadece toplumun kafasını daha fazla karıştırmak değil, yapılan açıklamaları imkan dahilinde açıklığa kavuşturmaktır.

  Daha önce yapılan açıklamalar, ilan edilen alınmış kararlar düşünüldüğünde bugün salgın ile mücadelede ülkemizde yeni bir dönem başlıyor. Bu noktada alınmış yeni kararları okurken bugünden itibaren iş yerinde gazete yasağı kalkıyormuş. Bu haberi okuyunca iş yerine gazete götürmek yasak mıydı, sorusu aklıma geldi. Belki bizim mesleğimiz gereği salgın günlerinde birkaç gün hariç gazete ile ilişkimiz kesilmedi. Yani, bayiden gazetemizi aldık.  İşyerimize değil ama evimize götürdük ve yıllardan beri olduğu gibi güne gazeteleri okuyarak başladık. Belki bizim dikkatsizliğimiz, belki de yapılan açıklamaların yeteri kadar açık ve net olmayışından bugünden itibaren iş yerlerine gazete götürme yasağının kalkacağı haberi beni şaşırttı. Bu habersizlik ister benden kaynaklansın ister ilgililerin açıklamalarını net bir şekilde yapmamış olmalarından kaynaklansın bir yasak belli ki tam olarak anlaşılmamış.

  Ebette net olarak anlaşılmayan tedbirler sadece işyerine gazete götürmemekle sınırlı olmayabilir. Belki de bu yasağın anlaşılamamış olması salgın hususunda çok da önemli olmayabilir ama salgın ile mücadelede çok büyük öneme sahip bazı kararlar topluma ya tam olarak duyurulamamış ya da uygulamada istenen sonuca ulaşılamamış ise o zaman hiç olmazsa bundan böyle alınan kararların topluma net bir şekilde duyurulması gerekiyor. Çünkü ikinci doz aşı ile birincinin aralığının kaç hafta olacağı da bugüne kadar netlik kazanmış değil.

  Tüm bunlar zamanla düzeltilebilir. Ancak, yürütülen tüm aşı kampanyalarına rağmen iki doz aşılananların sayısı dün itibarıyla ancak 15 milyona ulaşabilmiş. Bu ise 84 milyon nüfusa sahip ülkemizde toplumsal bağışıklığın sağlanması için yeterli değil. Çünkü ilgililerin yaptıkları açıklamalara baktığımızda toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için toplumun yüzde 70’inin iki doz aşılanmasını tamamlaması gerekiyor. Bunun için ise toplumda ikinci doz aşıyı olanların sayısının 50-55 milyonu bulması gerekiyor. Yine yapılan açıklamalara göre toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için Ağustos sonu itibarıyla ikinci aşı olanların yukarıda belirttiğimiz sayıya ulaşması gerekiyor. Gelinen noktada birden bire aşı randevusu alanlarda bir azalma görünüyor. Halbuki gençlerin aşı kampanyasına alınmaları ile birlikte aşıya rağbet artmıştı. Ancak, görünen o ki bu defada ya aşı tedarikinde ya da elde bulunan aşının dağıtımında ortaya çıkan sıkıntılar sebebiyle aşılamada bir yavaşlama görünüyor. Tüm bunları bir ümitsizlik ifadesi olarak sıralıyor değilim. Ancak, yetkili-yetkisiz her gün açıklama yapanların farklı iddialarla gündeme gelmeleri ister istemez gerek aşıya gerek salgının yayınmasını engelleyecek tedbirlerin uygulanmasına karşı tereddütler oluşturuyor. Bunun önlenmesi gerekiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.