İşimiz kölelik zincirini kırmaktır

Öğrendiğimiz her şeyi yalnız ezberlemeyelim; bu bilginin bize faydalarını da gücümüz oranında araştıralım.

Vücudumuzdaki su, kemik, kan, saç, tırnak, et, göz, kulak gibi organlarımızın birbiriyle devamlı nasıl bağlantı kuruyorlarsa, hafıza/belleğimize aldığımız bilgilerin de öylece birbiriyle alış-veriş yapmalarını sağlama eğitimini de geliştirelim.

Salondaki 150 kadar üniversite öğrencisine yazının icadını sordum, Milattan Önce 3500 ile 5500 arasını söylediler.

İlk insan ve ilk peygamber Hazreti Adem’e indirilen sayfaları sordum “On sayfa” dediler.

Biraz durdum, bekledim, bekledim, hafızalarındaki bilgiler birbiriyle temas kurmaya başlayınca gerçeği anladılar.

İlk insan, ilk peygamber, Hazreti Adem Aleyhisselam’a on sayfalık kitap indiğine göre yazının da olduğunu anladılar.

Sümerlere ait 5500 yıllık yazılar da, bize kadar gelebilenlerdir diye alırsak iki bilgi arasında çelişki kalmaz.

Konum o değil.

Günümüzde yönetimde hoş olmayan şeyleri değiştirme gayretinde olan sağ, sol ve İslami hareketler arasında bana göre 1960 yılından beri yönetimi ele geçirip sonra halkı aydınlatmak mı, yoksa halkı aydınlatarak yönetime gelmek mi? tartışması vardı.

Bu yalnız bizde değil, İslam’dan önce de aynı şeyler varmış.

Celaleddin-i Rumi, Mesnevi’nin birinci cildinde 334’üncü beyitten itibaren Yahudilerin hüküm sürdüğü bir yerde, Hıristiyanlık yayılmaya başladığında, öldürmelerin faydasının olmadığını gören Yahudi vezir, kralına der ki, “Sen benim Hıristiyanlığa döndüğüm için ceza olarak kulağımın birini, elimin birini kes, dudağımı ve burnumu yar, bunu şehrin meydanında yap ve arkasından idam sehpasına çekerken hatırlı biri benim afvımı sağlasın ve beni onların çok olduğu şehre sürgün et” der ve bunlar gerçekleşir.

Yüzlerce beyitle bütün hilelerin sebebinin de anlatıldığı olayın sonunda Yahudi vezir, Hıristiyanların lideri olur.

Ölüm döşeğinde iken baş başa görüştüğü kişilere, “Benden sonra lider sensin. Bu insanları şöyle yöneteceksin” diyerek tam on iki tane lider adayı hazırlar.

Bu on iki kişi birbirlerini biliyorlar ama lider olarak hepsi kendisini biliyor.

İşte o on iki yöntemden ikisi de birine Hıristiyanlığı yaymaya halktan başlayacaksınız… demiş, ikincisine ise “Hıristiyanlığı tepeden başlayacak, siyasileri düzeltirseniz halk düzelir demiş.”

İkisinin de kendine göre savunmalarının bütün mantık ve hikmetlerini söyleyerek anlatır Mesnevi.

Biz ne yapalım?

Size bir soru, “İlk Müslüman olanlar kimlerdir?”

Hemen bileceksiniz: Hazreti Hatice, Hazreti Ali, Hazreti Ebubekir, Hazreti Zeyd bin Harise. (Allah, onların hepsinden arzı olsun)

Hazreti Hatice kadınları temsil eder.

Hazreti Ali çocuk ve gençleri temsil eder.

Hazreti Ebubekir yaşlı ve Mekke parlamento/Daru’n-Nedve üyesi.

Hazreti Zeyd ise işçileri temsil eder.

Yani hedefe giderken siz, en yakın arkadaşlarınızla yol alacaksınız.

Sekiz milyar insandan hangisine ulaşma imkanın varsa, ona dürüst davranıp boynundaki kölelik zincirini, La ilahe çekiciyle kırıp, İllallah ile gönlünü süslemeye çalışacağız.

Bu konuda ABD Başkanı Biden ile ABD hapishanelerinde yatan, teninden başka sahip olduğu hiçbir şey olmayan zenci arasında ayrım yapmamaktır asıl olan.

İkisinin de ölüler tarafından idare edilmesi değil, tenini ve canını yaratan, yaşatan ve yönetenin rahmet ayetlerine göre bereketlenmesini sağlamaktır.

İkisi de can taşıyor.

Biden, kendinden önce ölüp gidenlerin koyduğu kurallara göre zenciye işkence ettiği gibi boynundaki ölüler zincirinden haberi yok.

Haberdar edeceksin.

Malkolm X/Malik el Şahbaz’ın Müslüman olmasına sebeplerden biri de hapishane arkadaşı olan Müslümanlardır.

Ana rahminden, ahirete akan insan selinin cehenneme akan inkar deresinden adam kurtarma işidir, bizim bu dünyada birinci işimiz.

Bunu yaptığın gün, yani, zengin, yaşlı, parlamento üyesi Ebubekir ile fakir ve hakir görülen Bilal-i Habeşi aynı sofrada yemek yer, aynı safta omuz omuza namaza durursa, bütün kâinatı yaratanın yönetimi başlamış demektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.