Üreticiler zararına mı satış yapıyor?

Aslında açıklanan ekonomi ile ilgili rakamların başlığa aldığım cümle ile sergilediği çelişkiyi görmek mümkün değil. Ancak, bu çelişkinin ilgililer tarafından topluma izah edilmesi de gerekiyor. Çünkü ekonominin temel kurallarına aykırı bir durum söz konusu. Bir başka ifadeyle ekonominin giderek daha da sıkıştığı ortaya çıkarken, ilgillerin pembe tablolar çizmeye devam ediyor olmaları ister istemez toplumda bir güven sorununa yol açıyor. Çünkü girdilerde ortaya çıkan artışlara rağmen tüketici fiyatlarındaki artış arasında ciddi bir fark var. Açıklanan rakamlar böyle söylüyor. Meseleyi açacak olursak maliyet enflasyonu, bir diğer ifadeyle maliyetlerde her ay meydana gelen artış tüketici fiyatlarına yansımıyor ya da toplumu telaşlandırmamak için yansımadığı şeklinde topluma bir sunum yapılıyor. Üreticiler maliyetlerindeki artışı tüketici fiyatlarına geçici bir süre de olsa yansıtmıyorlar ya da açıklanan tüketici enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor. Eğer bir yerde ürün maliyetlerinde artış devam ediyor ve bu artış tüketici fiyatlarına yansımıyorsa o zaman üreticiler giderek darboğaza sürükleniyor demektir. Çünkü maliyetlerde ortaya çıkan artışın fiyatlara yansımamasına üreticiler geçici bir süre dayanabilirler. Bir süre sonra dayanamaz hale gelirler, ürettikleri ürünleri yollara atmaya başlar, mahvolduklarını, üretmek için yaptıkları harcamayı karşılayamadıklarını haykırmaya başlarlar. Bu durum yaşanmaya başlamış durumda. Özellikle çiftçiler ayakta duramaz hale geldiklerini her ortamda dile getiriyorlar.

 Bu arada üretici fiyatlarındaki artışın tüketici fiyatlarına tam olarak yansımaması ya da yansıdığı halde açıklanan rakamlar farklı bir sonuç veriyorsa bir süre sonra üretimde durma olacak, üreticiler farklı alanlara kayacak, o zaman özellikle tarım ürünlerine ihtiyacımız ithalat yoluyla karşılanmaya çalışılacak, ancak bunun sağlıklı bir yol olmadığını, kendi çiftçimizi perişan etmekten öte bir sonuç vermediğini son yıllarda gördük. Çünkü kendi çiftçimizden esirgediğimizi diğer ülkelerin çiftçilerine vermiş olduk. Sonuçta giderek daralan tarım alanları, tarım ürünlerindeki üretimde gerileme gündeme geldi. Buna bir de tarımda girdi maliyetlerindeki artış eklenince işler iyice içinden çıkılmaz bir hâl almaya başladı. Böyle olunca açıklanan enflasyon rakamlarının da inandırıcılığı kalmıyor. Bir ürünün maliyetinde artış söz konusu ise üreticiler bu artışı kısa bir süre fiyatlarına yansıtmayabilirler ama bunun sürekli olması mümkün değildir. Çünkü üreticinin zararına satışla karşı karşıya kalması demektir. Bu ise sürekli karşılanamaz ve bir süre sonra tüm üreticiler bankalara borçlu hale gelir ki, bunun sonu borca batmış bir toplum demektir.

Sözü uzatmaya gerek yok. Derdim ilgililerin, daha doğrusu bu ülkenin yönetimindeki sorumluların bir ülkede ürerim maliyetleri sürekli yükselirken tüketici fiyatlarının üretim maliyetlerindeki artışı karşılamaktan uzak kalışının makul bir izahını yapmaları gerekmez mi? Yani maliyetlerde yüzde 40’a varan artışa karşılık tüketici fiyatlarındaki artış yüzde 27’lrde kalıyorsa, böyle olduğu resmen açıklanıyorsa bu işin içinden nasıl çıkılacaktır. Bunu söylerken tüketici fiyatlarındaki artışın da yükselmesini istiyor değilim. Zaten, açıklanan enflasyon rakamlarının piyasadaki gerçek fiyat artışlarını yansıtmadığını biliyorum. Sadece piyasa ile açıklanan üretici ve tüketici fiyat artışlarını gösteren rakamlar arasında ekonomi kurallarına ters bir durum olduğuna dikkat çekmeye çalışıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.