İnsanın Sınandığı Anlar

İnsan kendi kendisiyle sınanıyor ve sınavlarla karşı karşıyadır. Bu, insanın gidişini ve yönünü belirler.

İçinde bulunduğumuz dönemin ve yüzyılın sorunları insanlık açısından çok ve alabildiğine büyük. Bunlara karşı durması, korunması oldukça güç görünüyor. Çünkü insanın yenik düşmesinin psikolojik nedenleri bir hayli. Bunları aşabilmenin yolu insanın manevî dünyasının gücü, bağlılığı ve iradesidir.

Materyalist hâl insanı derinden etkiliyor. Müslüman olmanın bilincini aşan, insanı tutsak eden yoldan çıkaran albenili bir dünya var karşısında.

İnsanın bitmeyen tamahı, gözünü doyurmayan açlıkları ve bunlara karşı direnmenin manevî boşluğu yenik düşürüyor. Direnemiyor ve karşı koyamıyor.

Müslüman’ın hayatında ölçüler var. Doğası gereği olan. Başkasının hakkına girmeden, sınırları aşmadan temkinli yaşaması kendisinin hayrına. İnsanlığın dengesini bozan aşırılıklardan kaçınma ancak manevî donanmışlıkla olabilir.

Materyalist maddeci ruh insanlığın dengesini bozuyor, uçurumları çoğaltıyor. İnsanların aşamayacakları sınırlarda tutuyor. Adil bir denge olmayınca insanlık huzursuz oluyor. Bir taraf alabildiğine zenginleşiyor, diğeri ise hayatın sınırlarında yaşıyor.

Müslümanların doğal akışında dengeler var. Bunlar manevî güç ile olan beslenişlerdir. Müslüman bir toplumda, bankaların, kredi kartlarının, faizin, aşırı kazançların bir tarafı şişirmesi, diğer taraftakileri tutsak etmesine neden oluyor. Müslüman bir millet kendi sınırlarını çoktan bıraktı ve teslim oldu. Onu aşacak, giderecek ve hafifletecek hamlelerde bulunmuyor. Dünyaya egemen kolan kapitalizmin maddeci ruhuna ve hayatına kendini kaptırmış. Aşamayacağı bir dağ olarak görüyor.

Her insan önce kendinden başlamalı, yol tayinini belirlemeli. Hayatın zorluklarını göze almalı ve teslim olmamalı. Bunu çoğaltanlar birbirine dayanak olanlar zamanla başarı elde ederler. Hem kendilerini tüketmezler hem de tüketiciliğe neden olmazlar.

Aile içinde; sofralardan, eşya tüketiminden, nesnelerin tutsağı olmaktan kurtulma iradesi gene manevî gücün donanımı ile olabilir.

Üretmeyen ama tüketen bir milletin sonu zaten hayırlı olmaz. Başkalarına muhtaç olmasının yanında sömürülmesine neden olur.

Müslümanların başlıca sorunu zihnî kuşatılmışlık. Bu da tamamen yenilgi duygusunun ağır basmasına neden olur. Hiçbir zaman aşamayacağı sanısı onu tamamen esir eder.

Müslümanlara öncülük edecek olan düşünürlerdir, aydınlardır, manevî gücü olan velilerdir.

Tüketimin ve lüksün büyüsüne kapılan Müslümanların hemen hemen bütün kesimleri etki altına aldığı yadsınamaz. Vazgeçemeyeceği bur hayatın içindedir.

Karşı koyma, eleştirme, yol gösterme gücünden yoksunluk, ya da suskunluk düşünce dünyasını daraltır.

Siyasiler eleştirilmekten hoşlanmazlar. Tarih boyunca bu böyledir. Hemen her dönemde, velilerin, âlimlerin yüzleştikleri başlıca sorunlardır. Eleştiriyi kabullenen, dikkate alan sultanlar ve yöneticiler hayatta başarılı olmuşlardır. Geçmişte de âlimler yönetenlerin zulmüne maruz kalmışlar. Onlar hakikati ifade etmekten kaçınmamışlar ya hapsi boylamışlar ya da uzlete çekilmişlerdir. Uzlete çekilmek de sorunları gidermiyor, insanı sorumluluktan kurtarmıyor.

Seküler ve kapitalist bir hayatı özümsemiş olanlar bildikleri yol ve tutumdan asla vazgeçmezler. Dünyalık saltanatlarını korumaya bakarlar.

Salih insanlar güçleri yettiğince karşı koyma ve karşı durma ve hatta sakınma gibi yolları var. Teslim olmamanın yolları bulunur. İnsan için hayat sadece bu dünyadan ibaret olarak görülürse zaten onlar için bir sorun yoktur, ama bir gerçek var ki o da öte dünyadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Haydar Haksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.