Gelecek yolculuğu

Hızlı bir akıştadır insan. Günler ve zaman hızla akıp gidiyor. İnsan için geçen zaman geçmiş gitmiştir, gelecek zamana doğru yol almıştır. Zamanın ve ânın farkında olmak, geçen zamanın kadrinin bilindiği anlamına gelir. Gelecek zamana olan yolculuğun bilinci içinde olunur.

İnsan için zaman boşa geçirilecek değil, dolu dolu geçmesini sağlayacak bir oluş içinde olması ona kişilik kazandıracağı bilincidir.

Sorumluluk bilincinin gereklerinden. İnsanın kendisinin farkında olmadığı içinde bulunduğu anın nasıl kayıp gittiği. Bu, hareket içinde olunan hâl ve durumun eyleme dönüşümünü sağlayacak adımlar.

İnsan, üreten bir varlık. Her an için bir şeyler yaparak. Zamanını, kıymetini bilenler kendilerini de kıymetlendirirler. Sürekli devinim hâlinde olurlar.

Her insanın güç sınırı var. Gerek fiziki gerekse aklî. Her insanın durumu ve konumu gereği sorumlulukları bulunuyor. Hiçbir insan boş bir varlık değil. Zamana ve insanlığa katkıları dağlar gibi yüce de, toz zerresi kadar da olabilir. İnsanlığa ve zamana katacaklarının karşılığını da her halükârda alır. Verdiği zararların da karşılığını alır.

Sözler, davranışlar insanın eylemleridir. Her durum ve hâl belirleyici ve etkili olur.

İnsanın, insanın gölgesine bile gereksinimi var. Gölge soyutluk gibi görünse de. Onun varlığının bir anlamının olup olmadığını gösterir.

Her insan bir varlık. Yeryüzünde bir yer işgal ediyor. İnsanlığı genel anlamda iyi ve güzele yönlendirme, onunla birlikte güç toplama anlamlandırır ve değerlendirir.

İnsanı işlevsiz hâle getiren, edinginleştiren, hatta devre dışı bırakan bir ideoloji var. Materyalist anlayış ve hayat insanı köleleştirir. İnsana, eşyaya, güce köle eder. O sağmal bir varlığa dönüşür.

Milletlerin birliktelik gücü, manevî bir sorumluluk gerektirir. Müslümanların ise buna çok daha gereksinimleri var. Hem kendileri için hem de genel anlamda insanlık için. İnsanlığı insanlıktan çıkaran uçurumlara sürükleyen bir ideolojidir bu. Türevleri de aynıdır.

Düşünme yetisi elinden alınıyor. Düşünme ve üretmeden yoksunlaşıyor. Bütün dünyası sınırlanıyor. Ötelere uzanma ediminden yoksun bırakılıyor, önünü göremez oluyor.

Dünya ortamını kaplayan bir gevezelik var. Korkunç bir gürültü. İnsanlığın başını döndüren, kendisine fırsat verilemeyen bir durum. Hayat insanlar için bir çıkmaza dönüşüyor. İdeali ve gelecek düşüncesi köreltiliyor. Bu var olan materyalist ideolojinin bir sonucu.

Genel anlamda hayata egemen olan materyalin, maddenin ve çıkarın insanın düşünme merkezine oturan bir durum.

Karanlığına ve yol daralmasına, hatta kapanmasına neden olan insanın kendisi. Kendisini gelecek düşüncesinden yoksun bırakan hâl ve durumlara teslim olması.

Yeryüzü, insanlığın ortak mülkü, tarlası. Her insanın bunda payı var. Ne ki Batı’nın ürettiği, oluşturduğu dünya insanı insanlıktan çıkarıyor. İnsanın dengesini bozdu. Kendi ideolojisinden başka bir düşünüşe izin vermiyor. Dünya sadece onların mülkü gibi.

Geleceğe sağlıklı yürüyebilmenin ön koşulu sağlıklı ve özgürce düşünebilme, yol seçebilmesidir. Bu, Müslüman’ın asıl özünü ve ruhunu oluşturur.

Maddeci dünya putlarını oluşturuyor, bu devasa putlar insanı daha da köle hâle getiriyor. Devasa kentlerin, devasa binaların içinde boğuluyor. Evinin içini dolduranların bile kölesi oluveriyor. Kendisi bir nesneye dönüşüyor. Güdülen ve etki altında olan.

İslâm’ın ışığında özgürlüğünü sürdürme ve var olma bilinciyle zorluklar aşılabilir. Çünkü insan, her yönüyle insanın iç dünyasında oluşan putlara yer bırakmaz. Manevî anlayış içinde ancak kendini İlâhi iradeye teslim eder. Çalışmalarını, eylemlerini buna göre düzenler. Yolculuğu bu hâl üzere olur. Onun dünyasında ne zamanın, ne nesnenin ne de emeğin israfı vardır. Her adımının, toz zerresi kadar bile olanın hesabını verebileceğinin bilincindedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Haydar Haksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.