Güçlü olan kuralları çiğneyebilir mi?

Bir yılı aşkındır ülke olarak ciddi bir salgın ile karşı karşıyayız. Bundan insanımız her bakımdan zarar görüyor. Her bakımdan derken sadece ekonomik olarak toplumun büyük bir kesiminin ciddi sıkıntılara uğramasının ötesinde olayın ciddi bir de sağlık boyutuna dikkat çekmeye çalışıyorum. Pek çok insanımız hayatını kaybetti, kaybediyor. İnsanlar ruhsal olarak ciddi sıkıntılara uğruyor. Bu sebeple ruh sağlını kaybedenlerin sayısı da az değil. Salgın sebebiyle 14 Nisan rakamlarına göre hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bine yaklaşmış bulunuyordu. Yani, olay insanımızın hayatını tehdit ediyor. Böyle olunca davranışları ile salgının devamına, daha da yaygınlaşmasına katkıda bulunanların suç işlediğini, bunun da ötesinde tanıdıkları ya da tanımadıkları insanların hastalanmasına sebep olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. İşin ulaştığı boyutun ciddiyetini anlatmak için daha fazla söze gerek olmadığını düşünüyorum.

Meseleye bu açıdan bakıldığında kurallara uymayarak salgının yayılmasına katkıda bulunanların payına salgında hayatını kaybedenler sebebiyle bir sorumluluk düşmez mi? Bir taraf bu toplumun bir ferdi olarak birlikte yaşadığı insanların sağlığını korumak adına üzerine düşünleri yapmak hususunda titiz davranırken bu titizliğe gerek duymayan, kuralları çiğnediği zaman sadece para cezası verildiği için parayı basar içinden çıkarım ama istediğim gibi de eğlenirim. Ölen ölür o da beni ilgilendirmez anlayışı ile hareket etmeyi sürdürüyorsa bu işte bir terslik yok mu?

Bu noktada başlıkta dikkat çekmeye çalıştığım güçlü olan tabiri üzerinde durmak istiyorum. Yazımın başlığını önce, “Parası olan kuralları çiğneyebilir mi?” şeklinde belirlemiştim. Ancak, sadece parası olanlar kalabalıklar oluşturarak kendilerine göre eğlenirlerken, kendilerini güçlü görenler de istedikleri gibi binlerce insanı bir araya toplayarak faaliyetlerini sürdürdüklerini düşününce gerek maddi gerek devlet yöneticisi olarak kendilerini güçlü görenleri birlikte değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünerek başlıktaki ‘parası olan’ tabirini güçlü olanlar şeklinde değiştirdim. Aslında önemli olan kullanılan kelimeden çok maddi, manevi güç sahiplerinin kendilerini kontrol etme ihtiyacı duymuyor oluşları kuralların zayıfları caydırdığını vurgulamak.

Hâlbuki toplumsal kuralların her fert tarafından birlikte yaşıyor olmanın yüklediği sorumluluk gereği herkes tarafından uyulması, uygulanması gerekir. Aksi halde kendilerini güçlü sayanlar onlar için ceza anlamına gelmeyecek cezalarla geçiştirildiği takdirde adaletin tecelli etmesi, bir başka ifadeyle yasaların ve kuralların caydırıcılığını kaybetmesi toplumsal düzenin sağlanmasını zorlaştırıyor. Bunun için bazı otellerde ve villalarda bir takım şımarıkların düzenlediği partilerin tüm uyarılara rağmen devam ediyor alması, belli ki bu tipleri yazılan 3 bin lira civarındaki cezalar caydırmıyor. Onlar bildiklerini okuyorlar. Bunun için bir takım kurallar ya caydırıcı hale getirilmeli ya da toplumun tüm fertleri birlikte yaşıyor olmanın yüklediği sorumluluğun farkında olmaları gerekiyor. Farkında olmayanlara da bu sorumluluklarının devlet tarafından hatırlatılması ve öğretilmesi gerekiyor.

Aksi halde yasalar ve toplum düzenini sağlamaya yönelik kurallar sadece zayıflara uygulanır şımarık tiplere uygulanmazsa, uygulansa bile sahip olduğu güç sebebiyle verilen para cezasını ciddiye almamayı sürdürürlerse o toplumda adaletten ve eşitlikten söz etmek fazla bir anlam ifade etmeyecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.