Dünya, İmtihan Salonudur

“Yeryüzünde cinayetler işleniyor, zulümler yapılıyor, insanların hakları yeniyor, her türlü fenalıklar, insanların  ruhunu rahatsız ediyor, bedenlerini rahatsız ediyor.

Hâl böyle iken  Allah, (c.c.) niçin bu zalimlerin ellerini kırmıyor, dillerini kesmiyor ve insanlara  ibret olacak bir şekilde niçin bu dünyada cezalarını vermiyor?” diye insanların  akıllarına  geliveriyor.

Dünyamızın bir imtihan yeri olduğunu, Kur’an bize bildiriyor. Yaptığımız amellerimiz karşılığında ahirette ya mükâfat ya da  ceza çekeceğimizi  Allah (c.c.)  Kur’an’ında bildirmektedir.

Allah (c.c.) tarih boyunca çeşitli kavimlere  ve milletlere  ibret olacak şekilde  cezalar vermiştir.

Nuh, Ad, Semud, Lud kavimlerini  bu dünyada  cezalandırmıştır.

Ekonomiyi elinde tutan sömürünün sembolü olan Karun’u cezalandırmıştır.

Milletin gözünün önünde  bütün saltanatını  yok ederek cezalandırmıştır.

Bunu da Allah (c.c.) Kur’an’ında bildirmiştir.

Bu sizin  için bir ibrettir buyurmuştur.

Tarih direğine birer  ibret levhası olarak asıvermiştir onları.

Günümüzde de aynı olayın olmasını istiyor bazı  insanlar.

Yani biz yatalım, Allah, bir mucize ile zalimlerin işini bitiriversin.

Biz, ne yapalım?

Nuh, Hud, Salih, İbrahim, Lud, Musa aleyhisselamlar, görevlerini yapmışlar.

Biz yaptık mı?

Bize Rabbimiz tarafından verilen akıl, beden, makam, şan, şöhret, mal gibi herkesin kendi gücü oranında, güçlerimizin tamamını toplasak bir nefesin karşılığı olmayan bu güçlerimizi biz, Allah’ın emir ve yasaklarını öğrenme, öğretme, yaşama ve yaygınlaştırma konusunda görevimizi yaptık mı?

Eğer Allah (c.c.)  zalim olan herkesin ellerini kıracak olsaydı,  dünyada eli olan, ayağı olan  insan kalmazdı.

Birçok insan  elsiz dolaşırdı.

Bu sefer imtihan olmaktan da çıkar, zor karşısında  iman etmek zorunda kalan ikiyüzlü  insanlar yeryüzüne dolardı.

Onun için  Allah:

“De ki: O hak, Rabbinizdendir. Artık dileyen iman etsin, dileyen kâfir olsun” buyuruyor. (Kehf süresi ayet 18/29).

“Biz, ona yolu gösterdik. İster şükretsin, ister küfretsin.” (İnsan süresi ayet 76/3).

“Allah dileseydi onları bir tek ümmet yapardı. O ancak dilediğini rahmetine sokar. Zalimlerin dostu da yoktur, yardımcısı da yoktur.” (Şûra süresi ayet 42/8).

Melekler  bir tek ümmettir. İsyan etme özellikleri yoktur. Onların  görevi emredilen şekilde  Allah’a ibadet etmektir. İnsanlar öyle değil  insan dilerse  iradesiyle yücelerin yücesine çıkabilir, dilerse  aşağıların aşağısına iner.

 Allah (c.c)  dilediğini rahmetine koyar. Veya dileyeni  rahmetine koyar. Dilemek  bizden hidayeti  halk etmek Allah(c.c) tandır.

Çiçeklerin  yüzlerini  güneşe doğru çevirdikleri gibi, insanlar da  özlerini  ve yüzlerini Allah’a  ve Allah’ın kitabına doğru açarlarsa  Allah (c.c.)  ona hidayet verir.

Onlar zalimlerdir. Allah (c.c.)  kâfirlere “zalimler” kelimesini  kullanmaktadır.

“…Kâfirler, zalimlerin ta kendileridir.” (Bakara süresi ayet 2/254).

Bu ayetin tefsirinde  Ata b. Ebi Rabah: Rabbimiz “Vel kafirune  hümü’z-zalimün” demiş, “Ve’z-zalimune hümü’l-kafirun” dememiş. Yani, “Bütün kâfirler, zalimdir” demiş de, “Zalimlerin hepsi kâfirdir” dememiş. Allah’a hamd olsun.

Bu bizim için bir nimettir. Bizler de bazen sınırı aşarız. Kendimize zulmedebiliriz, çevremize zulmedebiliriz, eşyaya zulmedebiliriz.

Allah afvetsin diye Rabbimize yöneliriz.

O hareketlerimizden vazgeçebiliriz.

Fakat zalimlerin tamamı kâfirdir. Niye?

Çünkü kâfir başta kendine zulmetmektedir.

Kendi vücudunu, ailesini, çocuklarını ve etkisi altındakileri cehenneme atmak için gereken her türlü hazırlığı  yapan insandır.

Gönül rızası ile  kendisini ateşe atan adama deli denmez de ne denir?

Bu kâfir insan, çocuklarını da kendisi gibi  yetiştirmekle,  kendi elleriyle besleyip büyüten, elbiselerini  giydirip  eğitimini tamamlattırıp, “Haydi yavrum cehenneme” diyen insanı hayal edebiliyor musunuz?

Bu zalimliktir. Onun  için Alah (c.c.), “Kâfirler, zalimlerin ta kendisidirler” diyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.