Şeyh Hamdullah Sergisi

20 Mart 2021’de, Sakıp Sabancı Müzesi’nde, Şeyh Hamdullah’ın eserleri ile Osman Hamdi’nin resimlerini ziyaret ettim. 31 Mart günü sergi sona eriyor.

Müzenin en değerli baş köşesine,

Sözlerin en güzeli,

Kalbimizin kandili,

Aklımızın delili,

Gönlümüzün baharı,

Gözümüzün nuru,

Kulağımızın nağmesi,

Dilimizin zikri,

Ufkumuzu, yedi kat semanın üstüne çıkaran,

Ötelerin ötesinden haber getiren,

Bizlere edebi ve edebiyatı öğreten,

İmanla inkârı, hayırla şerri, hak ile batılı, iyiyle kötüyü ayırt eden,

Kitapların anası,

Bize öğütler veren,

Öğüdünü tutanların şanını yücelten,

Arkadan gelenlere doğru bir ün bırakan,

Ana sütü gibi, okuyanın yaşına, kültürüne, anlayışına uygun gıdalar veren,

Her türlü derdine derman olan,

Ve her çağın kitabı, bizim, sizin ve bütün insanlığın,

Özetle Hakk’ın halka hitabı olan kitabı Kur’an-ı Kerim’in elyazmaları buyur edilmiş.

Müzeyi gezerken aklıma geldi ve beraber gezdiğim kızıma da anlattım, size de anlatayım.

1985 yılından itibaren hukuk fakültesi öğrencilerine bir salonda haftada bir İslam hukuku dersleri yapmaya başladım.

Bu dersler yıllarca sürdü.

Mezunlardan dört tanesi avukatlık bürosu açmışlar, müşteri yok, maddi sıkıntı çekiyorlar.

Kendilerine iş bulmuşlar ve bana sordular, “Türkiye’nin zenginlerinin ellerindeki tarihi elyazmalarının kaynaklarını göstermeleri ve kanunsuz elde edilen eserlerin devlete teslimini temin etmek için dava açmak istediklerini anlattılar.

Ben de onlara “Bugünkü kanunlara göresini siz benden iyi bilirsiniz ama dava açmadan önce devlete ait tarihi eserlerin nasıl korunduğunu gördükten sonra gidin bir de şikâyet edeceğiniz insanların müzesinde nasıl koruduğunu görün, ondan sonra birlikte bir daha düşünelim.

Siz, bu insanlardan randevu alın ve bu eserleri koruyuverdikleri için kendilerine teşekkür ediniz.

Dünyada nadir, ünik eserler vardır ki, onlar bütün insanlığın ortak malı sayılır ve çok iyi korunmalıdır.

O eserler, benim evimde kalsalar, on yıl dayanamazlar.

Sultanahmet semtinde, rutubetli, eski, giriş katta, lodos rüzgârında, eserlerin cildi de, sayfaları da, tezhibi de, neme, rutubete, mantara, toza, kitap böceklerine, fareye karşı direnemezlerdi.” demiştim ve vazgeçmişlerdi diye geçmişten bir hatıramı anlatıverdim.

Onlar yalnız korumuyorlar, bakımını ve tamirini de yaptırıyorlar.

Baş köşede Kur’an-ı Kerim ve çevresinde Kur’an’dan insanların gönlüne sızan bal damlası sözlerin, gönlü sanatın terazisi olmuş, ellerinden ruhunun hendesesi dışa taşmış hattatlarımızın her çizgisi bizi hayal edemeyeceğimiz bir âleme alıp götürüyor.

Ancak bütün o çizgileri, harf, kelime ve cümlelerin taşıdığı manalar ki, şu günde insanlığın en fazla ihtiyaç duyduğu şifa/ilaçlar olmasına rağmen, gülyağının şişeye hapsedildiği gibi aslında hattatlar tarafından yazılıp, tezhibciler tarafından süslenip, çerçeveciler tarafından koruma altına alınıp herkesin görebileceği yere asarak billboard/ilan tahtalarındaki duyurular gibi herkesin görmesi okuması, anlaması ve uygulaması için yazılan bu eserler, yüz yıldır, cehalet şişesine tıkılmış ve görenler, ilaç şişesine bakarak, üzerindeki yazan karışımları okuyarak tedavi olacağına inanan insanlar gibiyiz.

Ayetlerin lafzı, hattatların hüsnü hattı, müzehhiblerin altınla süslemesi, çerçevecilerin korumaya alması lafzın içindeki her biri bin gül damlası gibi manaların tüm insanlığa sunulması ve yararlanmaları içindir.

Gülü görmek güzel. Ama gülü ele alıp koklamak daha da güzel.

“Teşbihte hata olmaz” demişler. Her bir ayetin lafzı ve manası Allah’a ait olması nedeniyle gül gibi güzel ama Rabbimiz, “Onu anlayasınız diye indirdik” buyurmuş. Mana da gül kokusu gibidir.

İkisi birbirinden ayrılmadan okunmalı, ona göre hareket edilmeli.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.