Papa’nın Irak ziyareti üzerine

Körfez Savaşı’nda Amerikan askerlerinin bir senede bir buçuk milyon Müslüman öldürürken Amerikan askerleri için dua eden o zamanın papası yerine geçen Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, üç gün önce Irak’ı ziyaret ederken bütün dini liderlerle görüşmesine rağmen Irak’ın en yüksek Sünni dinî otoritesi Şeyh Ahmet Hassan et-Taha ile görüşmesi gerçekleşememiş.

Körfez Savaşı esnasında yıkılan kiliseleri ziyaret etmesine rağmen yıkılan camileri ziyaret etmemiş.

Şeyh Ahmet Hassan et-Taha, görüşmesi gerçekleşmediği için eli ve gözü kirlenmemiş.

Bana Sevgili Peygamberimizin elçilerinden olan Abdullah bin Huzafe Tü’s-Sehmi’nin Hazreti Ömer zamanında Rum diyarına giden ordunun içinde iken esirlik olayını hatırlattı. (Allah onlardan razı olsun.)

Seksen arkadaşıyla beraber esir edilirler.

Ülkenin kralı, Abdullah’ı huzuruna getirtir ve ona bir teklifte bulunur, “Hıristiyan ol, ülkemin yarısını sana vereyim” der.

Abdullah:

“Bu ülken gibi bir ülke daha versen ve bütün Arap diyarını da versen bir göz açıp kapayıncaya kadar Muhammed’in dininden dönmem” der.

Zehebi’nin yazdığına göre ölümle tehdit edildiğinde:

“Başımdaki saçım kadar canım olsa Allah yolunda hepsinin ateşe atılmasına can atarım” der.

Uzun bir konuşmadan sonra serbest kalmayı başarır.

(Hâkim, Müstedrek hadis no 6649 ve Zehebi, Siyeru A’lami’n-Nübela 2/14 bu iki eserin haberinden.)

Sevgili Peygamberimiz:

“Mümin ve iman, kazığa bağlı at gibidir. İpin uzunluğunca dolaşır durur sonra kazığa geri döner.

Mümin de gaflete düşer, hata eder, imandan uzaklaşır  ama sonunda imana gelir.

Öyle ise siz, yemeğinizi takva sahibi insanlara yediriniz, iyiliklerinizi mümin insanlara yapınız” buyurur (Ramehürmüzi, Emsal’ül Hadis).

Emin Saraç (1931-20.02.2021) merhumdan dinlemiştim:

Fahrettin Kerim Gökay (9 Ocak 1900-22 Temmuz 1987) İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı iken, Ömer Nasuhi Bilmen (1882-12.10.1971) merhum da İstanbul Müftüsü olarak 8 yıl birlikte çalışırlar.

O günlerde Fener Patrik’i Nasuhi hocayı ziyaret eder ve iade-i ziyareti bekler. Aylar geçer ziyaret gerçekleşmeyince patrik, olayı valiye arz eder.

Belediye başkanı da hoca efendiye söyler.

Hoca efendi vali beye, “Patriğin bizi ziyareti normaldir. Ama benim onu ziyaretim normal değildir. İslâm’ın izzetini korumak gerekir” der.

Belediye başkanı orta yolu bulur.

Vali/başkan, patriği ve Ömer Nasuhi hocayı belediyeye davet eder.

Hoca efendi bu davete icabet ettiğinde başkana, “Senin davetin için geldim, başka bir şey için gelmedim” der.

14.12.2004 tarihinde Milli Gazete’de Emin hocanın bu hatıratını yayınladım ve bir gün görüştüğümüzde memnuniyetini bildirmiş ve kayda geçtiğine sevinmişti.

Tarihe mal olmak, toplumlar üzerinde etki yapmak, yerinde sabit olmakla mümkin.

“Ben, denizdeki karpuz kabuğu gibiyim. Yerim, bulunduğum yerdir, yönüm yoktur, esen rüzgâra göre yol alırım” diyenler, sivrisinekler gibi doğarlar, dost-düşman tanımadan herkesten kan emerler, şişerler ve ölürler.

İnsanların gönül ufuklarını   kara bulutlar gibi kapatan, “Bundan ilerisine gidemezsiniz, bundan ilerisini hayal bile  edemezsiniz” diyen  putları yere seren İbrahim Aleyhisselâm, Kur’an’da feta (yiğit) olarak tanıtılmakta. (Enbiya 60).

 Yine Kur’an-ı Kerim’de  Firavun gibi çağının en büyük ve en güçlü kralının zulme dayanan saltanatına son veren, “Bu güç karşısında kimse dayanamaz, öyle ise onun müttefiki olayım” diye düşünmeyen Musa Aleyhisselâm’ın  azığını taşıyan insana da feta (yiğit) kelimesi kullanılmış. (Kehf 60-62).

Medrese-i Yusufiyye’de (hapishanede) Yusuf Aleyhisselâm’dan iman dersleri alan iki mahkûm için de  feta  (yiğit) kelimesi kullanılmış. (Yusuf 36).

Şehirde kralın kan kusturan  kurallarına  uyarak veya seyirci kalarak yaşamaktansa  mağarada Allah’a kul olarak yaşamayı tercih eden  yedi  delikanlıya da fetanın çoğulu olan fitye  (yiğitler) kelimesi kullanılmış. (Kehf 10).

Ve dünya güzeli bir kadın, kapıları kapadıktan sonra “haydi gel” dediğinde, “Allah’a sığınırım” diyerek harama uçkur çözmeyen Yusuf Aleyhisselâm için de feta (yiğit) kelimesi kullanılmış.

“ Mısır krallığının yolu Züleyha’nın yatağından geçiyorsa Allah için yatacaksın, Firavun’u yere sermek için ona yaltaklanacaksın Allah için, Dakyanus’a icabında tapınacaksın ve mağarada yatmayacaksın icabında Allah için” diyenler, yiğit olamazlar…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.