Müslüman gençler! İstikametinizi koruyun!

Her daim istikamet üzere ol ve bil ki istikamet üzere olmak, Allah’ın bir Müslüman’a verebileceği en büyük nimetlerden birisidir. Bugün Müslümanlar olarak sorunumuz, mal, makam, mevki, yetki, güç ve sayı sorunu değil, istikamet sorunudur. Bugün sorunumuz emrolunduğumuz gibi dosdoğru olma, doğrularla birlikte olma ve doğru yolda kalma sorunudur. Bugün sorunumuz masa, kasa ve nisa karşısında istikameti koruyamama sorunudur.

İstikamet üzere olmak, imandan sonra dünya ve ahiret için en büyük azıktır. Çünkü bir sahabe Peygamber Efendimize (S.A.S.), “Ya Rasûlallah! Bana İslam hakkında öyle bir nasihatte bulun ki artık başka bir soru sormaya ihtiyacım kalmasın” dedi. Efendimiz (S.A.S.) o sahabeye buyurdu ki: “İnandım de sonra da istikamet üzere ol! Bu sana yeter.” (Tirmizi)

İnsanlar senden keramet beklese de sen istikamet üzere ol! Çünkü en büyük keramet istikamet üzere olmaktır. İnsanlar senden başarı beklese de sen istikamet üzere ol! Çünkü en büyük başarı istikamet üzere yaşamaktır. İnsanlar senden zafer beklese de sen istikamet üzere ol! Çünkü en büyük zafer istikamet üzere ölmektir. Sakın aklından çıkarma! İstikametini kaybedenin kaybedecek başka bir şeyi kalmamıştır.

Bil ki istikamet üzere olmak en zor işlerdendir. Çünkü parayı bulunca değişmemek ve istikameti korumak zordur. Bir makama gelince eğilmemek, bükülmemek ve istikamet üzere dik durmak zordur. İstikameti tercih edip, rahatı, lüksü ve konforu reddetmek zordur. İstikametten ayrılmamak için bedel ödemeyi göze alabilmek zordur. İstikamette kalabilmek için hakkı söylemek zordur. Sen yine de istikamet üzere ol! Çünkü Efendimiz (S.A.S.) buyuruyor ki: “Her ne kadar tam olarak yerine getiremeseniz bile istikamet üzere olun.” (İbniMâce)

Asla niyetini bozma! Çünkü istikamet ancak niyet bozulunca bozulur. Çünkü Efendimiz (S.A.S.) buyuruyor ki: “Kalp istikamet üzere olmadan kişinin imanı istikamet üzere olamaz. Dil istikamet üzere olmadan da kişinin kalbi istikamet üzere olamaz.” (Müsned)

Ölçüyü koru! Çünkü ölçüyü kaybedersen istikametini de kaybedersin. Ölçü, Kur’an ve sünnettir. Bu ölçüye uymayan her çizgi yamuktur. Her şahıs sapmıştır. Her fikir bozuktur. Her proje yalandır. Her strateji yanlıştır. Her umut boştur. Her heyecan geçicidir. Harcanan her zaman kayıptır.

Sakın unutma! Eğer öncü olmak istiyorsan, önde olmak istiyorsan, örnek olmak istiyorsan istikametini koru. Çünkü İslam’da öncülerden Huzeyfe b. Yeman (R.A.) diyor ki: “İstikamet sahibi olunuz, o zaman herkesten önde bulunursunuz; eğer sağa sola yalpalarsanız tam bir dalâlete saptınız demektir.” (Buhari)

Fikirde ve idealde istikameti koru. Zoru görünce çizgiyi bozma! Yolun sonu görünmeyince de yoldan çıkma! “Çünkü asıl marifet, yük altında ve hizmet esnasında sadık, sağlam ve istikamet üzere kalabilmektir. Yoksa çay sohbetlerinde ve edebiyat kürsülerinde kahramanlık satmak kolaydır.” ( Necmettin Erbakan)

Kim, kiminle olursa olsun! Sen istikamet üzere olanlarla ol! Çünkü Allah, istikamet üzere olanlarla beraberdir. Kim, kimi severse sevsin. Sen, istikamet üzere olanları sev. Çünkü Allah, istikamet üzere olanları sever.

İstikamet üzere ol ve asla korkma! Çünkü yegâne güç ve kudret sahibi Cenab-ı Allah buyuruyor ki: “Rabbimiz Allah’tır deyip de istikamet üzere dosdoğru yolda yürüyenler için ne bir korku vardır, ne de onlar üzüntü çekeceklerdir. İşte onlar, cennet ehlidir. Amellerinin karşılığı olarak orada ebedî kalacaklardır.” (Ahkaf, 13-14)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdulaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.